3DEXPERIENCE dla małego biznesu – kluczowe korzyści
Biorąc pod uwagę raporty GUS, około 97% polskich przedsiębiorstw należy do sektora Mikro, Małych i Średnich Firm. Jest więc całkiem spora szansa, że Ty, drogi Czytelniku jesteś, byłeś lub będziesz Pracownikiem, albo Właścicielem takiej firmy i to właśnie do Ciebie chciałbym skierować ten tekst. Na podstawie moich obserwacji oraz rozmów z klientami i uczestnikami licznych szkoleń, jakie prowadzę pracując na stanowisku Specjalisty technicznego ds. CAD / PDM mogę śmiało stwierdzić, że praca w małych firmach wcale nie jest prosta. Przyjrzyjmy się zatem bliżej stylom pracy w przedsiębiorstwach MŚP i sposobom na ich usprawnienie.
Styl pracy Mikro, Małych i Średnich Firm
Najczęstszym powodem problemów małych i średnich przedsiębiorstw jest chęć uczestnictwa w wielu projektach, co zwiększa szanse na wzrost rentowności firmy. Jednak udział w dużej ilości projektów wpływa na zwiększenie ilości zadań do wykonania, a tym samym wymusza potrzebę ich koordynowania poprzez bieżące aktualizacje informacji, zmian w projektach, dostępność zaangażowanych współpracowników, kooperantów oraz inwestorów.
I jak to osiągamy? Najczęściej w tak małych organizacjach wykorzystujemy niezliczoną ilość Exceli, Wordów, maili, Teams’a lub innego komunikatora (często, kilku komunikatorów jednocześnie, gdyż zdarza się, że każdy ze zleceniodawców używa innego), dysków chmurowych i całej masy innych narzędzi służących do zarządzania obiegiem dokumentacji i informacji między wszystkimi zainteresowanymi. Dodatkowo każdy tworzy masę odręcznych lub elektronicznych notatek, które rozproszone są w wielu miejscach i o części z nich zapominamy lub gubimy w tym „artystycznym nieładzie”, jaki panuje wokół nas 😉.
A gdyby tak podejść do tego inaczej… mieć miejsce, które by te wszystkie elementy przechowywało w sposób zrozumiały i uporządkowany? Miejsce, z poziomu którego moglibyśmy zrobić praktycznie te wszystkie czynności, począwszy od „porannej prasówki”, poprzez przydzielanie zadań sobie i swoim współpracownikom, organizowanie spotkań online, a skończywszy na opracowywaniu koncepcji projektu, projekcie, jego symulacjach i zarządzaniu obiegiem dokumentacji? Miejsca, do którego mielibyśmy dostęp o każdej porze i z dowolnego miejsca na ziemi*?
*oczywiście mówimy tu o miejscu z dostępem do Internetu 😉
Platforma 3DEXPERIENCE dla małego biznesu
Stworzenie takiego miejsca postawili sobie za cel twórcy Platformy 3DEXPERIENCE. Jak to działa w praktyce? Cała Platforma jest podzielona na role. Nazwa „Rola” nie jest tutaj użyta przypadkowo, ponieważ jest to zbiór narzędzi/aplikacji potrzebnych do pełnienia określonej funkcji w naszej organizacji, np. funkcji menedżera lub konstruktora.
Ponieważ chyba nigdy nie ma tak, że jedna osoba odpowiada za jedno zadanie (zwłaszcza w małej organizacji), dlatego dopasowujemy do użytkownika odpowiedni pakiet ról, które są o wiele bardziej wyspecjalizowane niż wspomniana wcześniej rola „konstruktor”.
Zanim zacznę pisać o Rolach oraz korzyściach wynikających z ich stosowania, chciałbym od razu odpowiedzieć na jedno, bardzo istotne pytanie, które zapewne zakiełkowało w głowie nie jednego odbiorcy tego tekstu: „Ile to kosztuje?!” Odpowiedź na nie może niektórych zaskoczyć, bo okazuje się, że przez pierwszy rok może być ZA DARMO! Natomiast w kolejnych latach zakup potrzebnych ról może odbyć się na bardzo korzystnych warunkach! Przeczytaj więcej na temat zasad dołączenia do programu 3DEXPERIENCE for Startup.
Role dostępne na platformie 3DEXPERIENCE
Skoro wiemy już, że nas „stać” na to rozwiązanie, to warto powiedzieć, co w jego ramach otrzymujemy. A jest to dostęp do maksymalnie pięciu dowolnie konfigurowanych pakietów, do których (do każdego z nich) możemy wrzucić następujące Role:
- 3DSwymer (Collaborative Business Innovator)
- Collaborative Industry Innovator
- Collaborative Designer for SOLIDWORKS
- Social Business Analyst
- 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS Simulation Designer
- 3DEXPERIENCE Works Learner
Same nazwy zapewne niewiele mówią, więc po krótce postaram się opisać, jakie możliwości dają poszczególne role:
3DSwymer (Collaborative Business Innovator) oraz Collaborative Industry Innovator to role bazowe zalecane do rozpoczęcia pracy z Platformą. Pierwsza z nich zawiera dostęp do dysku chmurowego, który wykorzystujemy do wymiany danych z zewnętrznymi kooperantami. Druga to zestaw narzędzi do zarządzania przepływem pracy w powołanym zespole oraz cyklem życia produktu. Ponadto zapewnia 20GB przestrzeni dyskowej każdemu użytkownikowi do przechowywania projektów.
Pozostając w temacie zarządzania, warto wspomnieć o roli Project Planner , która służy do planowania realizacji projektu w czasie, przypisywania członków zespołów do poszczególnych etapów projektowych i zapewnia integrację tych zadań bezpośrednio z projektem realizowanym w oprogramowaniu SOLIDWORKS.
Role 3D Creator oraz 3D Sculptor zawierają aplikacje do projektowania, które są uruchamiane bezpośrednio w oknie przeglądarki! Uważam, że są to świetne narzędzia do pracy koncepcyjnej, do szybkiego „przelewania pomysłu na ekran”. No i w końcu można twierdząco odpowiedzieć na odwieczne pytanie „Czy uruchomię te aplikacje na produktach Apple?”. 😉 Jakiś czas temu nasz kolega Mateusz Sztangret przygotował webinar przybliżający charakter pracy w obu aplikacjach.
Rola 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS daje nam dostęp do programu SOLIDWORKS,- którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać - instalowanego za pośrednictwem chmury. Natomiast rola Collaborative Designer for SOLIDWORKS jest skierowana do klientów, którzy posiadają już standardową, stanowiskową wersję oprogramowania SOLIDWORKS i potrzebują „wtyczki” umożliwiającej bezpośredni dostęp z poziomu SOLIDWORKS’a do Platformy, aby tam bezpośrednio zapisywać i zarządzać naszymi projektami.
W poprzednim akapicie omówiłem role do projektowania, natomiast następnym krokiem jest walidacja projektu i sprawdzenie, czy dana konstrukcja będzie optymalna i wystarczająco wytrzymała. Do tego celu będziemy mogli wykorzystać rolę 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS Simulation Designer, która pozwoli nam przeprowadzić statyczną liniową analizę naprężeń oraz analizę ruchu.
Pozostała nam jeszcze rola 3DEXPERIENCE Works Learner, która umożliwia dostęp do setek godzin materiałów szkoleniowych w formie samouczków oraz materiałów video z praktycznie każdej dostępnej roli na platformie. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli zapoznać się nie tylko z ogólnym opisem danego narzędzia, ale też nauczyć się z niego korzystać.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że do pakietów możemy dobrać nie tylko wyżej wymienione role, ale również inne, zawarte w portfolio platformy 3DEXPERIENCE. W takim wypadku można uzyskać korzystny rabat.
Co zyskuje małe przedsiębiorstwo wybierając Platformę 3DEXPERIENCE?
Jedną z korzyści wykorzystania rozwiązań chmurowych w małych przedsiębiorstwach jest stały dostęp do najnowszego oprogramowania i aktualizacji, zapewniających najwyższą możliwą ochronę naszych wrażliwych danych. Ponadto ograniczamy znacznie koszty związane z opieką i utrzymaniem wewnętrznej struktury IT - wystarczy, że zapewnimy dostęp do Internetu naszym pracownikom. Poza tym od samego początku zaczynamy pracę w światowej klasy systemie PLM, co w późniejszych latach zaowocuje ogromnymi oszczędnościami czasu, pieniędzy oraz zasobów ludzkich związanych z wdrażaniem tego typu systemu w przedsiębiorstwie. Kolejnym atutem jest stały priorytetowy dostęp do wsparcia ze strony działu technicznego SOLIDEXPERT w ramach subskrypcji oraz dostęp do prężnie rozwijanej globalnej społeczności użytkowników i twórców Platformy 3DEXPERIENCE, gdzie możemy dzielić się naszymi doświadczeniami, oraz zadawać nurtujące nas pytania dotyczące dowolnego aspektu pracy w tym środowisku.
Na zakończenie pozostało mi już tylko zaprosić Państwa do zapoznania się z warunkami uczestnictwa w programie 3DEXPERIENCE for Startups lub kontaktu z naszymi pracownikami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania. Zapraszam!