aktualności

5 funkcji 3DEXPERIENCE, które skracają czas projektowania

Jeszcze 10 lat tematu oprogramowanie CAD 3D stanowiło przeskok technologiczny w procesie tworzenia dokumentacji produkcyjnej. Zamiast płaskich rysunków (nieraz ręcznie robionych) inżynier tworzył reprezentacje produktu w postaci parametrycznego modelu 3D wraz z dokumentacją rysunkową. Takie rozwiązanie pozwalało na walidacje produktu na jego wczesnym etapie powstawania.  

Dzisiaj w natłoku danych, ilości projektów oraz zespołów zaangażowanych w powstawanie produktu oprogramowanie CAD 3D już nie wystarczy. Potrzebny jest system informatyczny pozwalający na zarządzanie dokumentacją, kontrolę nad realizacją projektu czy optymalizację pracy inżynierów. Właśnie tego typu rozwiązaniem jest środowisko 3DEXPERIENCE!  

W poniższym artykule znajdziesz 5 kluczowych funkcjonalności, które mogą być wdrożone już na pierwszym etapie implementacji tego systemu!   

1. Praca w oparciu o zadania 

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji pozwalających na zarządzanie projektami oraz zadaniami jak MS Project, Asana, To Do! Jednak praca inżyniera wymaga pracy na plikach CAD, które w odróżnieniu od standardowych plików są ze sobą powiązane, a ich podgląd wymaga specyficznego silnika graficznego. Zadania dla inżyniera często są powiązane właśnie z takimi plikami! Jedną z dostępnych funkcjonalności platformy 3DEXPERIENCE jest praca w oparciu o zadania. W odróżnieniu o standardowych aplikacji do zarządzania zadaniami, dostępne są tu unikatowe funkcjonalności:  

  • Integracja z oprogramowaniem CAD np.: SOLIDWORKS,  
  • Dostęp do danych w ramach jednego środowiska programowego, jakim jest 3DEXPERIENCE,  
  • Możliwość podpinania oraz podglądu plików CAD oraz innych formatów, 
  • Delegowanie zadania innym użytkownikom lub sobie,  
  • Możliwość szczegółowego opisania zadania,  
  • Możliwość dodania statusu, terminu wykonania czy priorytetu, 
  • Możliwość powiązania zadania z projektem 

W zarządzaniu zadaniami użytkownikowi mogą pomóc dwie aplikacje:  

Rysunek 1: Aplikacje wspierające zarządzanie zadaniami 

 

Collaborative Tasks 

Pierwsza z nich (Collaborative Tasks) to aplikacja pozwalająca na zarządzanie zadaniami poprzez wygodny widok w postaci tablicy kanban, gdzie użytkownik może wyświetlić zadania w wygodny dla niego sposób np.: ze względu na status, stan realizacji czy czas realizacji. Powyższe listy mogą być również dodatkowo zawężone poprzez dodanie filtrów jak np.: pokaż zadania przypisane do mnie:  

Rysunek 2: Zrzut ekranu z widoku listy zadań w aplikacji Collaborative Tasks

 

W mojej opinii są dwie kluczowe funkcje, dające przewagę aplikacji Collaborative Tasks nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Są to możliwość podpinania dowolnych plików z repozytorium środowiska 3DEXPERIENCE oraz ich podgląd, a także pełna integralność ze środowiskiem CAD inżyniera.  

widok zadań z  aplikacji SOLIDWORKS
Rysunek 3: Dostęp do widoku zadań z poziomu aplikacji SOLIDWORKS

To właśnie te dwie możliwości sprawiają, że inżynier zamiast tracić czas na szukanie dokumentacji, plików, ma dostęp bezpośrednio ze swojego narzędzia do zadań oraz danych, na których powinien pracować w celu realizacji właśnie tego zadania!  

👉 W celu poszerzenia tematu pracy w oparciu o zadania, zachęcam do zapoznania się z nagraniem webinaru wprowadzającego do środowiska 3DEXPERIENCE: https://youtu.be/0K2RNUqH-h8  

Project Planning 

Aplikacja Project Planning stanowi rozszerzenie funkcjonalności o zarządzanie projektami. Za pomocą tego narzędzia dodatkowo użytkownik otrzymuje pulpit nawigacyjny z podsumowaniem realizacji projektu, dedykowaną tablice kanban z zadaniami powiązanymi z danym projektem, wizualizacje zadań w formie wykresu Gannta, a także szybki dostęp do danych projektowych czy osób powiązanych z projektem.  

Widok na wykres Gantta w aplikacji Project Planning
Rysunek 4: Widok na wykres Gantta w aplikacji Project Planning 

Szerzej o funkcjonalności tej aplikacji pisaliśmy na naszym blogu technicznym. Link do artykułów:  

2. Obieg dokumentacji, kontrola zmian 

Obieg dokumentacji to serce systemu PLM. To właśnie w tym miejscu zostają zmapowane procesy związane z tworzeniem dokumentacji projektowej, produkcyjnej, a także zarządzania zmianą. Obieg dokumentacji jest konieczny w celu zapewnienia poprawności dokumentacji i kontroli jej emisji do innych jednostek organizacyjnych jak np.: produkcja czy zakupy. Co ważne, obieg dokumentacji powinien być zdefiniowany nie tylko dla tak zwanych plików CAD, ale również dla innych plików tworzących dokumentacje okołoprojektową. Mogą to być: dokumenty biurowe, skany umów, pliki PDF lub inne formaty.  

W środowisku 3DEXPERIENCE obiekty lub pliki mogą mieć zdefiniowane stany dojrzałości zdefiniowane odpowiednio jako Private, In Work, Frozen, Released, Obsolete.  

stany dojrzałości
Rysunek 5: Zdefiniowane stany dojrzałości projektu w platformie 3DEXPERIENCE

Dzięki zmianie statusu dojrzałości danego pliku istnieje możliwość ograniczenia praw edycji, a co za tym idzie, wprowadzanie nieautoryzowanych zmian w dokumentacji. Tego typu obieg dotyczy nie tylko plików CAD, ale również innych rozszerzeń. Poza stanem dojrzałości platforma 3DEXPERIENCE umożliwia skonfigurowanie ścieżek przepływu. Aplikacja Route Management dostarcza szereg narzędzi pozwalających na odzwierciedlenie ścieżek akceptacji czy obiegu dokumentacji w firmie.  

ścieżki przepływu
Rysunek 6: Widok ścieżki przepływu. Tu przykład dla akceptacji zmiany

Ktoś mógł powiedzieć, że to zbędna „papierologia”, jednak chcąc tworzyć skalowalne przedsiębiorstwo i zespoły projektowe, to bez wprowadzenia zasad i wdrożenia odpowiedniego narzędzia kontrolującego pracę użytkowników się nie uda!  

3. Wyszukiwanie komponentów 

Wyszukiwanie komponentów czy porównywanie poszczególnych wersji projektu to nieraz bardzo czasochłonne czynności. Niestety inżynierzy, zamiast wyszukać już istniejący element idą na skróty i projektują na nowo. Mogłoby się wydawać, że przecież zaprojektowanie na nowo to dłuższy proces, jednak bez systemu PLM/PDM wyszukiwanie właściwego elementu, a do tego w odpowiedniej rewizji może zająć bardzo dużo czasu.  

Platforma 3DEXPERIENCE jest systemem opartym o bazę danych, stąd dostarcza użytkownikom zaawansowaną wyszukiwarkę obiektów przechowywanych w bazie.

narzędzie do wyszukiwania elementów w 3DEXPERIENCE
Rysunek 7: Widok na narzędzie do wyszukiwania elementów w środowisku 3DEXPERIENCE. Tu przykład dla szukanej frazy "wspornik"

Na każdym etapie pracy użytkownik ma dostępny pasek, w którym może wprowadzić szukaną nazwę plików lub tylko jego część. Poza standardowym wyszukiwaniem w oparciu o nazwę, w środowisku 3DEXPERIENCE elementy mają przypisane swoje atrybuty, tak zwane 6WTags (ang. What, When, Where, How, Why, Who), dzięki którym można dodatkowo filtrować wyniki wyszukiwania w celu uzyskania prawidłowego wyniku. Dodatkowo wspomniane tagi pozwalają określić kto pracuje nad projektem, w jakim czasie, czego dotyczy ten projekt, z czym jest powiązany, itp.  

opcje filtrowania wyszukiwania w oparciu o 6WTags
Rysunek 8: Widok na zaawansowane opcje filtrowania wyszukiwania w oparciu o 6WTags

Na temat 6WTags również pisaliśmy na naszym blogu technicznym, gdzie szczegółowo opisana jest ta metoda wyszukiwania: Czym są 6WTags na platformie 3DEXPERIENCE? Zaawansowane filtrowanie - SOLIDMANIA  

4. Dostęp do danych! 

To, że dane są kolejną walutą tego świata, nie jest już tajemnicą. Dlatego tak ważny jest dostęp do danych niezależnie od miejsca pracy czy urządzenia, na którym się pracuje. Potrzebę tą dodatkowo wzmocniła pandemia COVID, gdzie dostęp do danych stał się koniecznością!  

Interfejs środowiska 3DEXPERIENCE jest dostosowany do urządzeń typu komputer, tablet czy smartfon. Dostęp do danych jest realizowany za pomocą przeglądarki internetowej, a każdy użytkownik posiada swój unikatowy ID.  

logowanie do platformy 3DEXPERIENCE
Rysunek 9: Okno logowania do platformy 3DEXPERIENCE

Zdefiniowany przez Administratora lub indywidualnie przez użytkownika obszar roboczy stanowi główne miejsce pracy. Odpowiednio przygotowane zakładki, przestrzenie robocze gwarantują wysoką ergonomie pracy bez konieczności szukania danych czy przeklikiwania się przez skomplikowane menu. 

Rysunek 10: Dostępność na 3DEXPERIENCE na wielu typach urządzeń

 

5. Komunikacja 

Czas pandemii jeszcze mocniej nas przyzwyczaił do korzystania z komunikatorów oraz maili. O ile często jest to konieczna forma komunikacji ze względu na różne lokalizacje pracy czy pracę asynchroniczną, tak w przypadku przekazywania krytycznych danych niekoniecznie jest niezawodną metodą. Dokumenty generowane przez aplikacje CAD są często plikami o znacznie większej objętości niż standardowe dokumenty. Wyszukiwanie kluczowych korespondencji zwykle zajmuje dużo czasu, a często nie mamy też pewności co do ich ostatecznej wersji, nie mówiąc już o utracie powiązania z danymi źródłowymi.  

Aplikacja 3DSWYM dostarcza szereg możliwości ułatwiających pracę takich jak:  

  • tworzenie bazy wiedzy projektów, tak zwane WIKI,  
  •  tworzenie grup projektowych, gdzie użytkownicy dzielą się aktualizacjami na temat projektów, 
  • publikowanie wpisów zawierające interaktywne treści jak np.: modele 3D, 
  • bezpośrednia komunikacja z członkami zespołów. 
Aplikacja 3DSWYM
Rysunek 11: Aplikacja 3DSWYM

Dzięki takiemu podejściu do komunikacji i wymiany danych, wszystkie informacje są zachowane u źródła informacji, a zebranie ich w jednym miejscu eliminuje czas potrzebny na szukanie dokumentacji. Dodatkowo włączenie nowych osób do projektu nie wymaga od tych osób przekopywania się przez maile czy wpisy na komunikatorach. 

Masz dodatkowe pytania? Chcesz lepiej poznać Platformę 3DEXPERIENCE? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji — KONTAKT.

Autor
Krzysztof Baran

Dyrektor ds. rozwiązań biznesowych

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej