7 merytorycznych argumentów dla szefa inżyniera na rzecz inwestycji w SOLIDWORKS
Dlaczego wdrażanie środowiska 3D oraz zintegrowanych narzędzi jest warunkiem koniecznym do rozwoju przedsiębiorstwa?
Już od kilku miesięcy Twoja firma przymierza się do zakupu oprogramowania CAD 3D. Brałeś udział w spotkaniach technicznych, analizowałeś, oceniałeś przydatność tego typu narzędzi w Twojej codziennej pracy. Od kilku tygodni testujesz SOLIDWORKS, nawet udało się w tym krótkim okresie przygotować kilka detali i puścić je na produkcję. Idziesz rano do pracy, robisz sobie kawę i jesteś spokojny, ponieważ wiesz, że za chwilę uruchomisz program, który nie zrobi Ci przykrej niespodzianki, a przez cały proces projektowy dosłownie poprowadzi Cię za rękę. Masz SOLIDWORKS i czujesz się „jakoś pewniej”.
…kiedy już za chwilę kończy się okres testowy SOLIDWORKS
Tak, to dopiero okres testów i trzeba jeszcze przekonać szefa do zakupu. Niby decyzja powinna być oczywista, ale czy macie takie same punkty widzenia? Doskonale Cię rozumiemy, ponieważ w wielu Polskich firmach podobne dylematy są rozwiązywane przy naszym udziale od wielu lat. Ten artykuł da Ci niepodważalne argumenty za jak najszybszym wdrożeniem profesjonalnego, parametrycznego środowiska 3D.
Innowacyjna recepta na wyzwania w firmie
Dlaczego wdrażanie środowiska 3D oraz zintegrowanych narzędzi jest warunkiem koniecznym do rozwoju przedsiębiorstwa? Załóżmy, że projektujesz element, który wymaga ścisłej kooperacji z innymi osobami z Twojego zespołu, albo co gorsza, ze specjalistami z innych branż. Wyobrażasz sobie ile czasu zajmuje uzyskanie wspólnego stanowiska na przykład w kwestii kompozytowej obudowy? Jej kształt wykonawca musi ocenić pod kątem możliwości wykonania, konstruktorzy zamierzają w środku zmieścić całą masę elektroniki, przewodów i innych mechanizmów a designer za nic nie chce pozwolić, aby całość wyglądała jak toporny prostopadłościan? Ilość iteracji i czas potrzebny na pogodzenie wszystkich stron można liczyć w miesiącach.
A jak to wygląda w przypadku pracy w zintegrowanym środowisku 3D? Nie oszukujmy się, tego typu procesy w nowoczesnych firmach trwają mniej niż przerwa na lunch i powinny być standardem również w Twojej codziennej pracy, zwłaszcza gdy za rogiem czai się koncepcja produkcji „JUST IN TIME”.
Ok, ale z czym pójść do szefa?
Miało być 7 argumentów – proszę bardzo, wdrożenie SOLIDWORKS pozwoli między innymi na:
Argument 1, czyli wspólny język między działami firmy
Używanie wspólnego języka przez konstruktorów, elektroników, elektryków, „designerów” i wiele innych osób zaangażowanych w dany proces czy cykl życia danego produktu. Pełna integracja, spójne środowisko, elastyczność, kompatybilność to tylko niektóre cechy opisujące rozwiązania SOLIDWORKS.
Argument 2, oszczędność czasu, czyli większa efektywność
Czas zaoszczędzony na wykonaniu czynności, które wcześniej trwały tygodniami i spędzały sen z oczu całym zespołom projektowym po pierwsze można skrócić do minimum, a po drugie wykorzystać na rozwój i tworzenie nowych fascynujących projektów. Odpowiadasz na projekt urządzenia, które będzie poddane oddziaływaniom zewnętrznym, musi zawierać mechanizm, niezbędną elektronikę i dobrze wyglądać.
SOLIDWORKS to rodzina narzędzi, które pozwolą na koordynację wszystkich działań i ich równoległe prowadzenie oraz możliwość wzajemnych interakcji w czasie rzeczywistym. Celem każdego zespołu projektowego jest jak najszybsze dostarczenie niesamowitego projektu na rynek. SOLIDWORKS pozwoli na realizację tego celu oraz na wiele więcej. Od teraz projektanci PCB i konstruktorzy osiągną porozumienie dzięki automatycznej dwukierunkowej wymianie informacji, dział marketingu otrzyma foto realistyczne wizualizacje które pomogą w promowaniu produktu, technolodzy w łatwy sposób określą możliwości produkcyjne i zasugerują zmiany, które z ich punktu widzenia pozytywnie wpłyną na procesy produkcyjne, wiązki elektryczne w postaci obiektów 3D stworzonych na podstawie schematu będą miały swoje miejsce już w modelu 3D.
Argument 3, swobodne szacowanie, optymalizacja docelowego kosztu na etapie projektu
Trzymanie ręki na pulsie od wstępnej fazy koncepcyjnej. Aby poznać analizę Twojej pracy w oparciu o planowane koszty wykonania danej części w kontekście całego projektu nie musisz już czekać do momentu wykonania prototypu albo zakończenia całego projektu aby w końcu móc wykonać kosztorys. Projektuj świadomie od samego początku, pozwól aby Twój wirtualny asystent w postaci SOLIDWORKS Costing czuwał i na bieżąco informował Cię czy mieścisz się w budżecie.
Od teraz hasło Projektuj w oparciu o koszty nie musi sprawiać, że tętno podnosi się ze strachu, a na czole pojawiają się krople potu. Pozwól, że w tym miejscu przytoczę możliwości jakie daje wykorzystanie SOLIDWORKS Costing:
- Porównywanie kosztów konfiguracji
- Porównywanie dostawców
- Automatyczna aktualizacja ceny po zmianie grafometrii
- O wiele bardziej dokładne i przewidywalne szacunki niż w przypadku określania ceny z głowy
- Koszty są obliczane za kulisami podczas projektowania – czy powinno się tu jeszcze znaleźć porównanie z kosztorysowaniem w arkuszu kalkulacyjnym?
Argument 4, skuteczna optymalizacji topologii
A teraz pójdźmy o krok dalej. Jaki kształt powinna mieć dana część, aby spełnić swoje zadanie, przenieść odpowiednie obciążenia? Może taki, a może inny – kto to wie? Czy możesz na tym etapie mieć pewność? Oczywiście, że tak – SOLIDWORKS Simulation Ci podpowie.
Badanie Topologii to funkcjonalność, która zaoszczędzi wiele Twojego stresu, czasu i materiału na wykonanie danej części. Jedną z metod wpływania na wymiary danej części, a co za tym idzie ilość wykorzystanego materiału i masę jest określenie warunków brzegowych takich jak maksymalne naprężenia, limity odkształceń i sterowanie grubością elementu w celu osiągnięcia zamierzonego efektu – optymalnej masy. Alternatywą może być właśnie Badanie Topologii. Ta metoda pozwala na optymalizację danej części poprzez określenie odpowiednich celów i ograniczeń geometrycznych. Badanie Topologii rozpoczyna się od maksymalnej dopuszczalnej geometrii i uwzględniając wszystkie zastosowane obciążenia, umocowania i ograniczenia produkcyjne, optymalizacja topologii wyszukuje nowy układ materiału w obrębie maksymalnej dozwolonej geometrii poprzez redystrybucję materiału. Zoptymalizowany komponent spełnia wszystkie wymogi mechaniczne i produkcyjne. Jakie korzyści przyniesie to firmie?
-
- Krótszy czas przeznaczony na poszukiwanie idealnego rozwiązania
- Projektowanie optymalnych rozwiązań
- Oszczędności w wykorzystanych materiałach oraz procesach technologicznych
Argument 5, zrozumiała komunikacja z partnerami
Łatwy kontakt z kooperantami, owszem może nie wszyscy mają SOLIDWORKS, ale Ci co mają posiadają przewagę, ponieważ bez potrzeby używania plików przejściowych można w łatwy sposób bezpośrednio otwierać pliki natywne praktycznie wszystkich innych programów CAD 3D. Jest to sytuacja, którą można nazwać luksusową – sprawna komunikacja jest kluczem do sukcesu, mając tak potężne funkcjonalności jak 3D Interconnect jesteś zawsze na wygranej pozycji.
Nie musisz już prosić o eksport do formatów przejściowych, masz przewagę, która pozwoli zaoszczędzić znaczną ilość czasu i sprawi że wizerunek zarówno Twój jak i firmy w której pracujesz w oczach kooperantów będzie rósł w każdej sytuacji w której dojdzie do wymiany informacji i to Twoje narzędzia pozwolą na niezachwianą wątpliwościami i niepotrzebnymi emocjami wymianę opinii.
Argument 6, bezpieczeństwo, spójność i łatwość w zarządzaniu danymi
Bezpieczne, proste i efektywne zarządzanie plikami, dokumentacją oraz jej obiegiem. Twój zespół projektowy składa się z kilku konstruktorów? Wymieniacie się na bieżąco informacjami? Kilka osób procuje nad jednym projektem? A może firma działa w kilku lokalizacjach? Ile razy zdarzyło się że kolega niechcący napisał Twój plik? A może Twoja organizacja powinna mieć zdefiniowane obiegi dokumentacji? W większości przypadków to są pytania retoryczne – pozostaje tylko jedno: co z tym zrobisz? SOLIDWORKS PDM jest jedyną słuszną odpowiedzią. Pozwoli na zautomatyzowanie wielu procesów związanych z zarządzaniem i rozwojem dokumentacji, modyfikacją plików. Dzięki rewizjom i wersjonowaniu do nowych projektów nie będziesz już musiał dopisywać V1, V2. Po kilku kliknięciach będziesz miał dostęp do poprzednich wersji projektu, dzięki odniesieniom będziesz doskonale wiedział gdzie wykorzystywane są poszczególne części. A może w Twojej firmie funkcjonuje już system klasy ERP i konstruktorzy muszą ręcznie uzupełniać na przykład informacje o wykorzystanych materiałach? SOLIDWORKS PDM daje możliwość automatycznego eksportu list BOM do odpowiednich baz danych.
Korzyści dla firmy:
-
- Transparentne obiegi dokumentacji
- Kamień milowy na drodze do zdobycia certyfikatu ISO
- Możliwość filtrowania zasobów na przykład po takich parametrach jak cechy wizualne
- Łatwe śledzenie danego podzespołu lub części – dzięki odniesieniom doskonale wiesz w jakich złożeniach występuje dana część. Np. może udać się doprowadzić do sytuacji w której podobne części zastąpisz bardziej uniwersalnym rozwiązaniem?
Argument 7, światowy lider, powszechne kompetencje
SOLIDWORKS jest używany przez ponad 3 100 000 użytkowników w 80 krajach na świecie, to przekłada się na blisko 240 000 klientów programu. Kadra, która będzie pracować w twojej firmie jest niezwykle ważna, a codziennie 2 500 000 studentów używa SOLIDWORKS w 28 000 szkół. Różne statystyka i raporty wykazują, że jest najczęściej wybieranym programem CAD 3D na świecie o największym udziale w rynku.
Innowacyjne rozwiązania SOLIDWORKS – to się po prostu kalkuluje
Jak widzisz, większość przytoczonych argumentów dotyczy oszczędności wynikającej z ze znacznie mniejszej ilości czasu poświęconego na projektowanie i procesy około projektowe oraz ze świadomego projektowania w oparciu o analizy, nanoszenie poprawek w czasie rzeczywistym. Dodatkowo skrócenie tzw. Time to market, czyli czasu jaki upływa od decyzji Tak! Wprowadzamy produkt do uśmiechu pierwszego zadowolonego użytkownika, który ani raz nie otrzymał wiadomości zaczynającej się od Przepraszamy za opóźnienia (…).
Wracając do początku tej publikacji, skoro Ty czujesz się komfortowo w środowisku SOLIDWORKS, a on sam przynosi bardzo wymierne korzyści dla firmy, to dlaczego nie miałby zostać w niej wdrożony? Konstruktorzy mający dostęp do najnowszych technologii, pracują z większą motywacją, posiadają wyższą satysfakcje z pracy i z pełnym zaangażowaniem wykonują swoją pracę dokładniej, szybciej i mądrzej. Dzięki wizualizacjom, których nie sposób odróżnić od prawdziwego zdjęcia firma może mieć genialne materiały marketingowe jeszcze na etapie projektowania co jest realną wartością. Osoby odpowiedzialne za finanse nie muszą już prosić konstruktorów o odchudzenie projektu w momencie, gdy wszystko jest już „poskładane” – w pełnym porozumieniu z konstruktorami od samego początku w pełni świadomie sprawują kontrolę nad budżetem projektu, kosztem wytworzenia gotowego elementu, konstrukcji.
Powyższe argumenty mają bardzo mierzalne korzyści, zrozumiałe dla managerów firmy. Tak, nie było tutaj mowy o liczbach! O ile zostanie skrócony czas? Ile dokładnie zyska Twoja firma? O ile wzrosną moce produkcyjne? Jak mierzyć wzrost efektywności, a jak bezpieczeństwo danych? No cóż. Czuję, że musimy się spotkać – każda firma jest inna, wyzwania każdej z firm należy rozwiązywać w inny sposób i każda wymaga indywidualnego podejścia. Obejrzyj nasze Case Study i wyobraź sobie, że twoja firma może również już niedługo wziąć w nim udział.
Podsumowanie:
Jednolite środowisko projektowe |
|
Zarządzanie kosztami |
|
Optymalizacja topologii |
|
3D Interconnect |
|
Zarządzanie dokumentacją |
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu:
|
,