aktualności

Czy warto wdrożyć SOLIDWORKS PDM Standard?

Product Data Management to system, który wypełnia lukę między świetnie rozwiniętymi środowiskami CAD i ERP. Ręczny obieg dokumentacji ze wsparciem dysków sieciowych możemy zastąpić SOLIDWORKS PDM już w bezpłatnym pakiecie Standard.

Bezradność i niezadowolenie to pierwsze warunki postępu – powiedział niegdyś Thomas Edison.

Na pewno i Ty, drogi autorze dokumentacji wykonawczej, spotkałeś się z podobnym odczuciem chociażby generując dokumentację produkcyjną czy też doprecyzowując swoje projekty z współpracownikami z działu produkcji. Każdy jednak, kto doświadczył wyprodukowania wadliwych elementów, wie że lepszym rozwiązaniem jest poświęcenie czasu na uściślenie niedopowiedzeń niż poniesienie kosztów wadliwej produkcji i utylizacji komponentów. Czy jest to nieuniknione?

W dobie Internetu prawie wszystko możemy zrobić online – także powyższy proces – i nie mam tu na myśli przeniesienia rozmowy na poziom maila/ chatu. Każdy, kto posiada SOLIDWORKS CAD 3D w pakiecie Professional i Premium może otrzymać bezpłatny dostęp do licencji PDM Standard.

Co to takiego ten PDM STANDARD i jak realnie poprawi jakość i czas pracy?

Product Data Management to system, który wypełnia lukę między świetnie rozwiniętymi środowiskami CAD i ERP. Ręczny obieg dokumentacji ze wsparciem dysków sieciowych możemy zastąpić SOLIDWORKS PDM już w bezpłatnym pakiecie Standard.

1. Przykładowy obieg PDM

Producent oferuje nam dostęp do utworzenia grup Użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami dla każdej z nich. W obiegu natomiast uwzględnić możemy etapy decyzyjne tworzonej dokumentacji.

Zgodnie z zamieszczonym wyżej przykładem:

– edycja – etap przygotowania dokumentacji

– oczekujące na akceptację / oczekuje na akceptację zmiany – przygotowana dokumentacja została wysłana do zatwierdzenia przez uprawnionego użytkownika i nie widać jej na produkcji

– zaakceptowane – użytkownik uprawniony do akceptacji zatwierdził powstałą dokumentację (automatyczna inkrementajca nr rewizji i generowanie plików .pdf)

– zmiany – w przypadku konieczności wprowadzenia rewizji, uprawniony użytkownik dokonuje zmian

Dzięki odpowiednim zarządzaniem stanu wiemy, co oraz kto powinien zmienić w projekcie bez dodatkowych konwersacji, telefonów i zewnętrznych komunikatorów. Cały proces z perspektywy Użytkownika odbywa się w jednym środowisku. SOLIDWORKS PDM nie stanowi zewnętrznej aplikacji. Pracując w tym systemie, wizualnie korzystamy tylko z okna SOLIDWORKS oraz Eksplorator Windows. Nie musimy więc uczyć się interfejsu czy też funkcji nowej aplikacji.

C:UserseskibiakAppDataLocalMicrosoftWindowsINetCacheContent.MSOA4B90B13.tmp

2. Komunikat o nowej wiadomości z systemu PDM

3. Lista plików oczekujących na akceptację

Czy można zniwelować konieczność używania dysków sieciowych w przedsiębiorstwie???

„Blacha”, „Blacha1”, „Blacha1poprawiona” – wygląda znajomo?

Korzystając z SOLIDWORKS PDM problem nazewnictwa zostaje wykluczony. Oprócz tego, w 100% niwelujemy problemy takie jak błędy wynikające z nadpisania pliku i koszt produkcji niewłaściwych komponentów czy naprawa złożeń wynikająca z ich błędnego nazewnictwa.

Licencje SOLIDWORKS PDM są licencjami sieciowymi. Bazują na MS SQL Server Express, który także jest produktem darmowym. Ok, to istotne dla osób odpowiedzialnych za budżet IT, ale co to oznacza bezpośrednio dla Ciebie, Użytkowniku SOLIDWORKS?

Przede wszystkim skrócenie czasu, jaki poświęcasz na otworzenie dokumentacji oraz wyszukiwanie plików.

Dlaczego tak jest?

Mózgiem PDMa jest SQL Server Express. Jest to silnik bazodanowy, a jedną z głównych cech relacyjnych baz danych jest bardzo szybkie wyszukiwanie. Dzięki temu wyszukiwanie w PDM, czy to po nazwie pliku, czy po powiązanych z plikami metadanych, jest ekstremalnie szybkie. Zupełnie inaczej odbywa się to na dysku sieciowym, który używa wyszukiwania Windows Search. Windows wykorzystuje rekurencję, która powoduje budowanie stosu funkcji warstwa po warstwie, a także otwiera wiele plików do odczytu zawartości, a to oznacza dużo operacji wejścia/ wyjścia dysku, co powoduje, że proces ten jest powolny.

SOLIDWORKS PDM jest systemem, z którego korzystam każdego dnia w swojej pracy. Nie trudno domyślić się, że jako specjalista ds. obsługi Klienta nie tworzę dokumentacji technicznej. System jednak jest w stanie obsłużyć każdy rodzaju pliku, choć w pakiecie Standard odniesienia są ograniczone tylko do plików SOLIDWORKS.

Jeśli więc jesteś niezadowolony z chaosu panującego w jednostce, która generuje najwięcej plików w przedsiębiorstwie, dlaczego nie zainwestować 2 dni w uporządkowanie struktury plików i zniwelowanie kosztów wynikających z wymienionych wyżej błędów?

Autor:

Emilia SKIBIAK

Specjalista ds. obsługi Klienta

,

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej