aktualności

Jak wygląda licencjonowanie Microsoft Dynamics 365 Business Central?

Oprogramowanie klasy ERP jest jednym z najważniejszych systemów w firmie. Wybór odpowiedniego rozwiązania, a także firmy wdrażającej wymaga solidnego przygotowania, testów i cierpliwości. W obszarze licencjonowania dotychczas najpopularniejszym modelem był „on premises”, ponieważ często wymagał jedynie jednorazowego zakupu, a do tego większość Producentów preferowało ten model.

Jak wygląda ten temat dzisiaj dla licencji Microsoft Dynamics 365 Business Central?

Po pierwsze Microsoft daje wybór (przynajmniej na dzień publikacji tego materiału). Oznacza to tyle, że użytkownik decydując się na zakup licencji ma możliwość zakupu licencji w klasycznym modelu  „on premises” lub „cloud”.

W modelu „on premises” licencja oprogramowania to tylko cześć wymaganego środowiska do uruchomienia produkcyjnego, ponieważ poza koniecznością nabycia licencji po stronie klienta pozostaje zakup infrastruktury wraz z wymaganym oprogramowaniem tj. Windows Server, a także Microsoft SQL. Oczywiście nie zawsze musi to być zakup fizycznego serwera. Klient ma również wybór w zakresie sposobu rozliczenia. W przypadku modelu „on premises” są dostępne subskrypcje (opex) oraz licencje wieczyste (capex). W przypadku tych drugich do ceny doliczany jest Enhancement Plan w wysokości 17% od wartości zakupionych licencji. Umożliwia on rozszerzanie licencji (zakup nowych użytkowników, rozszerzeń modułów) czy dostęp do aktualizacji systemu.

Model „online” czy „cloud” to obecnie najbardziej rozwijany model licencjonowania. Zasadnicza różnica polega na tym, że poza oprogramowaniem, Klient otrzymuje również infrastrukturę, stąd próg wejścia w profesjonalny system ERP jest niższy. W tym modelu dostępne są tylko subskrypcje w rozliczeniu rocznym lub miesięcznym. Dodatkowo w połączeniu z innymi usługami Microsoft 365 integralności poszczególnych usług działa rewelacyjnie, włącznie z zarządzaniem użytkownikami z poziomu jednego panelu.

Który model jest lepszy?

 Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jak to często bywa w IT, „to zależy” od potrzeb i możliwości Klienta tj. formy finansowania (często w przypadku dotacji licencje wieczyste są jedyną opcją), planowanego budżetu, ilości użytkowników, planowanej złożoności systemu, ilości przetwarzania danych oraz integracji z innymi systemami. Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu powinna być poparta analizą konkretnego przypadku.

Poza modelem licencjonowania, w przypadku oprogramowania Microsoft Dynamics 365 Business Central dostępne są 3 pakiety systemu:

 • Essentials: bazowa wersja systemu, przeznaczona jest do obsługi zadań z zakresu zarządzania finansami, procesów logistycznych, a także zarządzania usługami. Kierowana jest głównie do firm handlowo – usługowych.
 • Premium: ta wersja jest przeznaczona dla organizacji wymagających szerszego zakresu funkcjonalności. Poza możliwościami pakietu Essentials zawiera dodatkowe moduły jak zarządzanie produkcją (BOM, marszruty, kosztorysowanie zleceń produkcyjnych, planowanie mocy produkcyjnych, planowanie zapotrzebowania, prognozowanie popytu) oraz serwisem. Kierowana jest do między innymi dla firm produkcyjnych.
 • Team Members: licencja ta jest dedykowana dla użytkowników, którzy mają gównie odczytywać dane z systemu oraz edytować dokonywać drobnych edycji.

Na zakończenie 3 najważniejsze informacje, które warto wziąć pod uwagę wybierając model licencjonowania Microsoft Dynamics 365 Business Central:

 • Nie można łączyć ze sobą pakietu Essentials oraz Premium. Albo jedna opcja albo druga. Natomiast można dołączać do każdego pakietu licencje Team Members.
 • W przypadku polskiego rynku nieodłącznym elementem licencji jest moduł polskiej lokalizacji. Moduł ten zawiera polski interfejs programu oraz szereg funkcjonalności przystosowanych do polskich warunków oraz przepisów prawa.
 • Bez względu na pakiet czy model licencjonowania, każdy użytkownik logujący się do systemu wymaga przypisanej do siebie licencji.

Masz pytania dotyczące Dynamics 365 Business Central? Skontaktuj się z nami - tel: 12 626 06 00, email: office@solidexpert.com.

SOLIDEXPERT Polska jest autoryzowanym partnerem Microsoft i oferuje pełen pakiet usług wdrożenia i wsparcia dla systemu MS Dynamics 365 Bussines Central oraz integracji systemów ERP z SOLIDWORKS PDM.

Autor
Krzysztof Baran

Dyrektor ds. rozwiązań biznesowych

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej