aktualności

Jak zmniejszyć koszty IT dzięki rozwiązaniom chmurowym?

W tym artykule chciałbym przybliżyć zalety użytkowania rozwiązań chmurowych nakierunkowanych na prowadzenie projektów konstrukcyjnych, opierając się na przykładzie platformy 3DEXPERIENCE.

W ramach takich projektów realizowane są zadania dotyczące prac koncepcyjnych, modelowania, symulacji, zarządzania postępem prac i obiegiem dokumentacji, czy wprowadzaniem poprawek. Oszczędności osiągane przez korzystanie „z chmury” mogą mieć różny charakter: bardziej bezpośredni – np. redukcja kosztów związanych z zakupem infrastruktury IT i jej obsługi, a także pośredni – czyli dotyczące kwestii bezpieczeństwa, łatwości współpracy i szybkości wdrożenia pracowników do jej obsługi.

Koszty sprzętowe i licencyjne

Niewątpliwą zaletą rozwiązań chmurowych jest dostęp do wysokiej mocy obliczeniowej bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę IT i ekspertów potrzebnych do jej utrzymania. Jest to szczególnie widoczne przy projektach wymagających również zastosowania narzędzi symulacyjnych. Posiadanie wysoce wydajnych, kosztownych maszyn obliczeniowych na stanie przedsiębiorstwa przy nieregularnym i ciężkim do przewidzenia wykorzystaniu jest mało opłacalne. Moim zdaniem lepiej jest mieć dostęp do skalowalnego rozwiązania, w którym można dynamicznie dostosować ilość zasobów obliczeniowych w razie potrzeby. To samo dotyczy przestrzeni do przechowywania danych, którą można łatwo i szybko rozszerzyć na platformie chmurowej, co jest szczególnie istotne w dobie dużych trudności związanych z dostępnością sprzętu i przerwanych łańcuchów dostaw. Zastosowanie rozwiązania chmurowego wykluczy lub znacznie zredukuje większość z wymienionych kosztów, przy zagwarantowaniu pełnej, zdalnej obsługi serwisowej i wsparcia merytorycznego. Nowoczesne podejście redukuje proces dostarczania odpowiednich rozwiązań dla użytkowników do kilku kliknięć w przejrzystym interfejsie.

Dodatkową korzyścią przemawiającą za zastosowaniem „chmury” jest wysoka elastyczność operacyjna, czyli szybkie skalowanie dostępu do narzędzi projektowych w górę lub w dół, w zależności od wymagań projektu. Pozwala to firmom eksperymentować z nowymi produktami i szybko dostosować się do środowiska pracy o wysokim tempie, niepewności i dużej konkurencyjności. Przykładem zastosowania tych możliwości jest przypisanie odpowiedniej liczbie użytkowników dostępu do danego zestawu narzędzi (tzw. ról) do modelowania lub obliczeń z możliwością łatwego zarządzania ich wykorzystaniem i ewentualnej redukcji ich ilości w razie obniżonego zapotrzebowania.

Cena bezpieczeństwa i wydajnej współpracy

Aktywna ochrona inżynieryjnej własności intelektualnej stanowi koszt sam w sobie, a jej naruszenie może skutkować daleko idącymi konsekwencjami. W przypadku platformy 3DEXPERIENCE własność intelektualna jest chroniona między innymi poprzez wyeliminowanie potrzeby pobierania lub kopiowania danych przez użytkowników. Administrator może również pozbyć się obaw o nieautoryzowany dostęp do własności intelektualnej nadając w łatwy sposób uczestnikom projektu różne prawa. Na przykład, wybrani użytkownicy mogą otrzymać uprawnienia „do odczytu” w odniesieniu do niektórych części projektu oraz prawa do edycji i zapisu innych jego elementów. Funkcjonalność ta rozciąga się również na selektywne udostępnianie treści dla zewnętrznych kooperantów.

Czas to pieniądz, a zatem im mniej czasu zajmuje zapoznanie się z funkcjami systemu, tym bardziej efektywne kosztowo będzie prowadzenie projektu. Większość platform chmurowych ma prosty, spójny interfejs, który pozwala współpracować wszystkim zaangażowanym członkom zespołu. Teraz praca nad wszystkimi aspektami projektu jest dostępna w jednym środowisku, które ujednolica wszystkie dyscypliny inżynierskie. Pozwala to uzyskać ciągłość cyfrową przez całe przedsięwzięcie, od koncepcji, po szczegółową  dokumentację, wykorzystując symulacje, analizując technologię produkcji i tak dalej. Oznacza to, że użytkownicy mogą łatwo sprawdzać więcej pomysłów i odkrywać przełomowe rozwiązania inżynieryjne bez zbędnego tracenia czasu na udostępnianie i aktualizowanie bieżących informacji na temat projektu. Bezproblemowa współpraca między członkami zespołu, dostawcami i partnerami zewnętrznymi na platformie 3DEXPERIENCE spowoduje przyspieszenie procesów projektowych, a dzięki temu będziemy mogli szybciej wdrażać innowacyjne rozwiązania. Jest to możliwe dzięki temu, że wszyscy zainteresowani cały czas pracują na tych samych, aktualnych danych, bez względu na czas i lokalizację. Pozwala to na bieżący wgląd w postępy projektu i zgłaszanie ewentualnych potrzeb na zmiany lub zatwierdzanie zakończonych etapów pracy.

Rozwiązanie chmurowe, takie jak platforma 3DEXPERIENCE pozwala na optymalizację kosztów i efektywną oraz bezpieczną współpracę zespołu projektowego. Więcej o tym rozwiązaniu można dowiedzieć się na naszym blogu SOLIDMANIA oraz na stronie internetowej SOLIDEXPERT.

Autor
Mateusz Zając

Specjalista techniczny ds. CAD / SIM

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej