aktualności

Licencje SOLIDWORKS PDM — czego potrzebuje Twoja firma?

SOLIDWORKS PDM

Rozwijające się firmy potrzebują bezpiecznej archiwizacji dokumentacji i standaryzacji procedur. W związku z tym wymagane jest zastosowanie nowych rozwiązań do zarządzania dokumentacją. Oprogramowanie SOLIDWORKS PDM jest do tego idealnym narzędziem. Pozwala ono na przejrzyste, jak i w pełni świadome zarządzanie plikami, dzięki określonym obiegom dokumentacji. Nadanie standardów pracy, płynących z systemu SOLIDWORKS PDM pozwala na lepszą komunikacje pomiędzy zespołami oraz szybszy przepływ pracy. Posiadając również możliwość nadawania uprawnień użytkownikom lub folderom, możemy kontrolować naszą dokumentacje.

Subskrypcja - czy to ma sens?

Często zastanawiamy się nad sensem wykupienia subskrypcji wraz z oprogramowaniem. Czy ma to sens? Czy jest to mi potrzebne? Posiadanie subskrypcji pomaga być cały czas aktualnym na rynku. Każdego roku firma SOLIDWORKS dodaje nowe funkcje i usprawnienia, które mają na celu dostarczenie najlepszego produktu. Możemy przez to rozwijać firmę i unikać problemów z kompatybilnością oprogramowania z innymi producentami czy dostawcami.

Daje nam to dostęp do pomocy technicznej, aktualizacji, nowych wersji, wydań specjalnych, dodatkowych funkcji, webcastów, szkoleń — przeznaczonych wyłącznie dla abonentów usługi subskrypcji SOLIDWORKS.

Więcej w temacie subskrypcji i tego, jakie korzyści przynosi znajdziesz w artykule: Subskrypcja SOLIDWORKS - SOLIDEXPERT

SOLIDWORKS PDM Standard vs SOLIDWORKS PDM Professional

System SOLIDWORKS PDM w wersji Standard i Professional różni się zarówno dostępnymi funkcjonalnościami, jak i silnikiem bazodanowym, na którym jest uruchamiany.

W przypadku silnika bazodanowego, SOLIDWOKRS PDM Standard działa w oparciu o Microsoft SQL Server w edycji Express, natomiast SOLIDWORKS PDM Professional działa w oparciu o Microsoft SQL Server w edycji Standard lub Enterprise. Istotne różnice z punktu widzenia systemu PDM, między edycjami SQL Express i Standard zostały opisane w artykule: SOLIDWORKS PDM - Porównanie SQL Server Express i SQL Server Standard w kontekście systemu PDM - SOLIDMANIA

Natomiast ciężko kompletnie opisać różnice w funkcjonalnościach między wersjami SOLIDWOKRS PDM Standard i SOLIDWORKS PDM Professional. Ogólnie można napisać, że system SOLIDWORKS PDM Standard jest dedykowany do małych zespołów, pracujących głównie na SOLIDWOKRS i powszechnie znanym oprogramowaniu biurowym. Ta wersja systemu służy przede wszystkim do stworzenia wspólnego repozytorium, bezpiecznego przechowywania plików wraz z utworzeniem prostego procesu zatwierdzania i rewidowania dokumentacji. SOLIDWORKS PDM Standard nie ma natomiast funkcjonalności pozwalających na istotną automatyzacje powtarzalnych czynności.

SOLIDWORKS PDM Professional jest systemem dedykowanym dla średnich i dużych zespołów, ale także bardzo dobrze się sprawdzi w małych zespołach, którym zależy na automatyzacji czy dostosowanych rozwiązaniach. Wersja SOLIDWOKRS PDM Professional pozwala na utworzenie wielu, dostosowanych obiegów dokumentacji, zadań konwersji plików aż do 26 formatów, szablonów pozwalających na tworzenie ustandaryzowanych struktur folderowych i/lub plikowych czy wykorzystanie numeratorów seryjnych do automatycznego nadania unikatowej nazwy plików. Dodatkowo wersja SOLIDWOKRS PDM Professional cechuje się otwartym API pozwalającym na przygotowanie dostosowanych, niestandardowych rozwiązań programistycznych wykonujących nawet bardzo złożone działania, które wymagają poświecenia długiego czasu, jeśli byłyby wykonywane manualnie.

Tabelaryczne porównanie głównych funkcjonalności zostało przedstawione poniżej. Jednak najlepsze przedstawienie systemu SOLIDWORKS PDM zarówno w wersji Standard i Professional może odbyć się tylko na prezentacji systemu „na żywo”, w tym celu zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem i umówienia się na spotkanie.

Typy licencji w SOLIDWORKS PDM

W systemie SOLIDWORKS PDM mamy trzy typy licencji:

Istnieje również możliwość zakupu tzw. licencji „Universal License”, która jest dostarczana w pakietach 25, 50, 100 lub 200 licencji w dowolnej kombinacji typów licencji.  Jest to idealne rozwiązanie dla firm stale rozwijających się, które stosunkowo często zmieniają uprawnienia pracowników oraz ich obowiązki lub dla środowisk dużych, gdzie trudne jest precyzyjne określenie ilości użytkowników korzystających z konkretnych typów licencji. Dodatkowym argumentem skorzystania z licencji „Universal License” jest to, że stosunek paczki 25 sztuk w „Universal License” plasuje się znacznie bardziej atrakcyjnie cenowo niż odpowiednik 25 sztuk licencji typu „CAD Editor”.

Na jaki okres można wykupić licencje czasowe?

Licencje czasowe SOLIDWORKS PDM, można wykupić na okres trzech miesięcy lub roku.

Czy możesz zmienić typ licencji w dowolnym momencie?

Typ licencji można zmienić w dowolnym czasie. Wystarczy uruchomić administracje SOLIDWORKS PDM, następnie kliknąć „pytajnik” i w liście rozwijalnej „Typ klienta” wybrać interesującą nas licencje. Możemy również na stałe przypisać rodzaj licencji do danego komputera przy pomocy „Pliku opcji”, tak aby użytkownicy mogli korzystać tylko z tej określonej przez administratora. Więcej informacji w artykule nt. pliku opcji w artykule: Kontrola użycia licencji SOLIDWORKS - Plik opcji - SOLIDMANIA.

Jak zdecydować, która licencja SOLIDWORKS PDM jest najlepsza dla Twojej firmy?

Dobranie odpowiedniej licencji jest zawsze kwestią do przemyślenia. Jeżeli mówimy o grupie konstruktorów, ludzi pracujących na dokumentacji CAD, wybór jest prosty, potrzebujemy licencji CAD Editor dla każdego użytkownika. Co jednak z innymi osobami w firmie? Konieczne jest dobranie licencji indywidualne dla danego działu/pracownika. Musimy się zastanowić nad tym, jak dany użytkownik będzie korzystać z systemu PDM. Czy potrzebuje tylko przeglądać pliki, czy może musi mieć możliwość ich edycji. Należy również pamiętać, że wszystkie licencje PDM są licencjami pływającymi, przez to osoby, które rzadko mają potrzebę korzystania z SOLIDWORKS PDM, mogą się nią wymieniać, bez konieczności ciągłej aktywacji i dezaktywacji licencji. Określenie, jaka licencja jest najlepsza dla firmy, jest kwestią indywidualną. Przez to ciężko podać jedną odpowiedź. Dlatego zachęcamy do kontaktu. W trakcie rozmowy pomożemy dobrać odpowiednią licencje SOLIDWORKS PDM do potrzeb firmy.

Autor
Konrad Jaszczur

Młodszy specjalista techniczny ds. CAD / PDM

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej