aktualności

SOLIDEXPERT Team na rajdzie Rallye Monte Carlo Historique

Po rocznej przerwie w rozgrywaniu Rallye Monte Carlo Historique — spowodowanej Covid-19, rajdowy sezon 2022 rozpoczął się w stolicy księstwa Monaco. Niespełna tydzień po zakończeniu rundy World Rally Championship, do rywalizacji przystąpili zawodnicy w historycznych rajdówkach, uczestniczący w 24 edycji RMCH. Lista zgłoszeń licząca pierwotnie niemal 300 załóg (296) – przed startem częściowo stopniała, podobnie jak śnieg na trasie rajdu. Ostatecznie na starcie w Bad Homburg, Mediolanie oraz Reims stanęło jednak 256 załóg, które 27 stycznia wyruszyły na trasę zlotu gwiaździstego prowadzącego do Monte Carlo.

Wśród uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć SOLIDEXPERT Team i Lancii Beta Montecarlo, która w tym roku z numerem startowym 143 ruszała do boju z Mediolanu. Trasę pierwszego etapu liczącą 670 kilometrów, prowadzącą z Włoch do Monaco, załoga pokonała bez problemów, meldując się o czasie na PKC zlokalizowanym przy marinie, w Port Hercule de Monaco. Było to preludium, ponieważ prawdziwa rywalizacja miała się rozpocząć następnego dnia, podczas II etapu, prowadzącego z Monte-Carlo do Valence. Rozegrane tam cztery odcinki jazdy na regularność, miały zadecydować o kolejności startu do kolejnych etapów oraz być podstawą do pierwszej klasyfikacji załóg w rajdzie. Dobra i skuteczna jazda SOLIDEXPERT Team pozwoliła na uplasowanie się na pozycji 20-23, ex aequo z trzema innymi załogami mającymi 500 punktów karnych i stratą do prowadzących wynoszącą 220 pkt.

Podczas kolejnego, III etapu prowadzącego drogami na zachód od Valence, zróżnicowane, techniczne i kręte odcinki – chociaż o inne na trudno podczas RMCH :), pozwoliły załodze Lancii Beta Montecarlo awansować w klasyfikacji generalnej rajdu do TOP10, z zachowaniem identycznej straty do liderów.

Kluczowym dla wyników rajdu odbywającego się na zmiennej nawierzchni, jest odpowiedni dobór opon. Wcześniejsza decyzja i podjęte przez SOLIDEXPERT Team ryzyko jazdy „bez kolców” na odcinkach ZR 9, 10 i 11 okazało się nie najlepszym pomysłem, skutkującym spadkiem o 4 miejsca, tuż poza czołową dziesiątkę generalki rajdu. Z kolei odcinek ZR12, poprawnie przejechany już na kolcach — w całkowicie zimowych warunkach — który mógł wywrócić tabelę wyników, został przez Organizatora anulowany.

Natomiast małe „trzęsienie ziemi” w klasyfikacji generalnej wprowadziły wyniki ZR13, który okazał się dosyć pechowy również dla SOLIDEXPERT Team.

Czołówka rajdu pokonująca odcinek o świcie, miała zdecydowanie trudniejsze warunki niż kolejne załogi, które na trasie nie natrafiły już na duże ilości czarnego lodu. Gołoledź znikająca w promieniach wschodzącego słońca, sprawiła, że najlepsze wyniki uzyskiwały załogi jadące 2-3 godziny później. Pierwszą pozycję stracili — spadając na 6 miejsce — liderujący od początku Aiolfi/Merenda, a załoga Lancii Beta Montecarlo spadła aż o 11, plasując się na 22 miejscu. Po zdecydowanie słabszym wyniku na odcinku, na kolejnym SOLIDEXPERT Team próbuje natychmiast kontratakować — podobnie jak miało to miejsce podczas poprzedniego RMCH. ZR14 przynosi załodze drugi wynik w klasyfikacji generalnej, ze stratą zaledwie 20 punktów do zwycięzców próby oraz pozwala wrócić do czołowej 20 rajdu.

Do finałowego etapu, na który złożyły się dwa odcinki ZR rozgrywane w nocy, SOLIDEXPERT Team przystępował zajmując 19 pozycję w rajdzie. Plan minimum zakładał utrzymanie się w czołowej dwudziestce, a maksimum…atak i próba awansu, co nie było łatwym zadaniem przy zapowiadanej suchej nawierzchni i znacznie mocniejszych autach bezpośrednich konkurentów. Plan minimum udało się w pełni zrealizować, bo po ZR16 Lancia z numerem 143 widniała na 17 pozycji, a na mecie rajdu o jedną pozycję niżej, straconą różnicą 10 pkt na rzecz Porsche 911.

Wynik uzyskany przez SOLIDEXPERT Team był przyjemną niespodzianką dla załogi, która niemal przez cały rajd prezentowała regularną jazdę w „szeroko rozumianej” czołówce rajdu. Oby był to dobry prognostyk na cały nadchodzący sezon 2022.

Autor
Maciej Zacharewicz

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej