aktualności

SOLIDEXPERT Team udanie rozpoczął rywalizację w MPHRR 2019

W miniony weekend odbył się w Poznaniu - III Wielkopolski Rajd Historyczny, inaugurujący tegoroczny sezon w Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Na starcie pojawiło się 21 załóg, a wśród nich kilka z krajowej czołówki, z wielokrotnym uczestnikiem Rallye Monte Carlo Historique - Stanisławem Postawką na czele. W tym znacznie bardziej doświadczonym „rajdowym towarzystwie”, SOLIDEXPERT Team nie poczuwał się do roli Kopciuszka i bez kompleksów przystąpił do rywalizacji na 224 kilometrowej trasie rajdu, podzielonej na dwa etapy. Rozegrano 9 prób RT, o łącznej długości 131 km. – 4 na pierwszym oraz 5 na finałowym etapie rajdu.

W miniony weekend odbył się w Poznaniu – III Wielkopolski Rajd Historyczny, inaugurujący tegoroczny sezon w Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Na starcie pojawiło się 21 załóg, a wśród nich kilka z krajowej czołówki, z wielokrotnym uczestnikiem Rallye Monte Carlo Historique – Stanisławem Postawką na czele. W tym znacznie bardziej doświadczonym „rajdowym towarzystwie”, SOLIDEXPERT Team nie poczuwał się do roli Kopciuszka i bez kompleksów przystąpił do rywalizacji na 224 kilometrowej trasie rajdu, podzielonej na dwa etapy. Rozegrano 9 prób RT, o łącznej długości 131 km. – 4 na pierwszym oraz 5 na finałowym etapie rajdu.

Fot. Mateusz Kałużny

Już pierwsza, ponad 25 kilometrowa próba RT, pokazała, że załoga Lancii Beta Montecarlo jest w stanie nawiązać równorzędną walkę o miejsca w czołówce. Do najlepszych na RT1 – załogi Stanisław Postawka/Anna Postawka, SOLIDEXPERT Team stracił jedynie 1,09 sekundy, plasując się na drugim miejscu. Podobnie wyglądał układ czołówki, na niemal o połowę krótszym RT2, gdzie druga załoga straciła jedynie 0,33 sekundy. Na trzecim miejscu dojechali Piotr i Natalia Cisowscy, znani również z występów w RMCH, którzy zajęli tu miejsce trzeciego dotychczas – Daniela Surmacza i Mateusza Surmacza. Na RT3 do głosu doszła załoga Lancii, wygrywając liczącą blisko 11 kilometrów próbę i niwelując do zera stratę do prowadzących dotychczas Postawka Rally Team. Cisowscy osiągnęli drugi rezultat – co warte podkreślenia – jadąc wyłącznie z podstawowym metromierzem oraz z stoperem, w przeciwieństwie do pozostałych, wymienionych wyżej załóg. Stanisław Postawka/Anna Postawka uzyskując trzeci wynik, natychmiast zripostowali na RT4 – wygrywając go zdecydowanie. Na 15,5 kilometrowej próbie ich odchyłka od czasu wzorcowego wyniosła jedynie 1,5 sekundy, wobec 4 sekund załogi Surmacz/Surmacz oraz 5,05 załogi SOLIDEXPERT. Cisowscy po błędzie, zanotowali tu znaczne straty.

Fot. Mateusz Kałużny

Na PKC2 oraz komasację w Czerniejewie wszyscy uczestnicy dotarli „po czasie”, notując spóźnienia, z których najmniejsze – 11 minutowe złapały załogi nr 9 – SOLIDEXPERT Team oraz 11 – Surmacz/Surmacz. Jednak decyzją Organizatora spóźnienia zostały ostatecznie anulowane, jako mające znaczący wpływ na wyniki rajdu. Po pierwszym etapie czołówka rajdu kształtowała się następująco:

nr 18 Stanisław Postawka/Anna Postawka               Polski Fiat 125p 2000      23, 44pkt

nr 9 Andrzej Banaś/Rafał Chronowski                      Lancia Beta Montecarlo    27, 44pkt

nr 19 Jacek Grochowski/Maciej Korzyniewski         z Polski Fiat 125p MC     40,44pkt

nr 11 Daniel Surmacz/Mateusz Surmacz BMW        E30                                     65,18pkt

nr 4 Piotr Cisowski/Natalia Cisowska Polski            Fiat 125p 1300                  86,58pkt

Tuż po wyjeździe z 20 minutowej przerwy komasacyjnej, która miała miejsce w Pałacu w Czerniejewie, rozpoczynała się licząca 13,16 km, próba RT5. Najlepiej poradziła sobie załoga nr 9. Notując 2,94 pkt, przy zbliżonych wynikach 7,23 załogi nr 11 oraz 7,59 załogi nr 18, objęła prowadzenie po rozegranych 5 próbach. Znaczne straty – 33,54 pkt, poniosła załoga nr 19, ale najgorsze dla nich miało dopiero nadejść na kolejnej próbie RT6(238,89 pkt odchyłki)

Fot. Mateusz Kałużny

Po raz kolejny na RT6 (17,38km), bardzo dobrze spisała się załoga nr 9 – „łapiąc” 4,28 pkt, jednocześnie powiększając przewagę nad załogą nr 18, która uzyskała wynik 7,97 pkt. Riposta Mistrzów Polski 2017, na kolejnym RT7(6,51 km) była skuteczna i pozwoliła na odrobienie 2,32 pkt do załogi SOLIDEXPERT Team, której przewaga stopniała do 2,02 pkt. Przedostatnia, licząca tylko 5,7 km – najkrótsza w rajdzie próba RT8, przyniosła ponownie najlepszy rezultat naszej załodze. Uzyskując rezultat 4,94 pkt, udało się powiększyć przewagę o kolejne 1,03 pkt nad załogą nr 18.

Finałowy RT 9, liczący blisko 10 kilometrów, został rozegrany w Komornikach.

„Spokój zawsze cechuje Mistrza…” powiedzenie, które kolejny raz znalazło odzwierciedlenie w rzeczywistości. Postawka Rally Team przejeżdżając próbę – może nie bezbłędnie, ale najlepiej z całej stawki zawodników, zniwelowali dotychczasowe straty, pokonując ostatecznie SOLIDEXPERT Team o 2,94 pkt. Wynik 5 : 4 na próbach RT, wstydu załodze Lancii nie przynosi ;), tym bardziej, że ulegli trzeciemu kierowcy Rallye Monte Carlo Historique 2018 ?

Mimo że siwe, ale wciąż „gorące głowy” załogi Lancii, podpowiedziały ? aby po przymusowym postoju przed wjazdem na rondo, chcąc jak najszybciej dogonić stracony czas – rajdowo, jak najbardziej „ciąć” rondo. Refleksja, że nie skorygowana później droga, przekłamie wynik – przyszła niestety za późno. Ale człowiek uczy się na błędach – szkoda że tylko na własnych ? Również brak korekty ciśnienia w kołach mógł zaważyć na wyniku. Podczas ostatniego RT, auto było wyjątkowo „nerwowe”. Teraz pora na wyciąganie wniosków, aby już takich błędów nie powtarzać .

Fot. Mateusz Kałużny

Na zakończenie, Organizatorzy przygotowali dla załóg nie lada atrakcję w postaci jazdy na Torze Poznań. Próby na torze głównym oraz kartingowym, nie były już zaliczane do „generalki” ale stanowiły odrębną klasyfikację – łączną dla obu prób, w której również najlepiej wypadli Stanisław Postawka/Anna Postawka.

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja na torze, trzech czołowych załóg rajdu, zakończona ostrzeżeniem dla załogi SOLIDEXPERT Team, której za wyprzedzanie w zakręcie groziła kara finansowa. Kolejny bieg, w którym nasza załoga zrezygnowała z manewrów wyprzedzania był już zdecydowanie mniej emocjonujący.

Ceremonia zakończenia rajdu z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród dla triumfatorów imprezy miała miejsce na Torze Poznań. W rajdzie sklasyfikowano 20 załóg, w tym 8 załóg w grupie GO+Eauto, startujących samochodami elektrycznymi.

TOP 5 III Wielkopolskiego Rajdu Historycznego:

 1. Stanisław Postawka/Anna Postawka Polski Fiat 125p 2000 52,14 pkt
 2. Andrzej Banaś/Rafał Chronowski Lancia Beta Montecarlo 55,08 pkt
 3. Daniel Surmacz/Mateusz Surmacz BMW E30 104,81 pkt
 4. Piotr Cisowski/Natalia Cisowska Polski Fiat 125p 1300 127,73 pkt   1 miejsce w Grupie Historycznej
 5. Krzysztof Sielicki/Grzegorz Sielicki Alfa Romeo Alfasud 211,18 pkt

Kolejna, II runda MPHRR, w której niestety nie wystartujemy, odbędzie się już 15 czerwca w Częstochowie. Na trzecią rundę już z udziałem naszej załogi przyjdzie poczekać aż do pierwszego weekendu września, kiedy to odbędzie się Rajd Polski Historyczny, w którego ubiegłorocznej edycji zadebiutował SOLIDEXPERT Team.

,

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej