aktualności

SOLIDWORKS CAM vs. CAMWorks – jaki program wybrać? Przeczytaj porównanie!

Od wersji 2018 w samym SOLIDWORKS pojawił się dodatek przeznaczony do generowania kodów na maszyny CNC, pod nazwą SOLIDWORKS CAM. Bazuje on na programie CAMWORKS, istniejącym od wielu lat na rynku. W SOLIDWORKS CAM mamy jego podstawowe pakiety, takie jak 2.5 osiowe frezowanie oraz toczenie. W samym CAMWORKS mamy możliwość pracy w wyższych pakietach. Interfejs obydwu programów jest niemal dokładnie taki sam, również dowolny postprocesor działa zarówno w jednym jak i drugim programie. Podobnie, gdy stworzymy plik z obróbką w SOLIDWORKS CAM i zapiszemy go (wszystkie informacje zapisywane są w pliku SW), to możemy te dane obróbcze otworzyć i edytować w CAMWORKS.

Od wersji 2018 w samym SOLIDWORKS pojawił się dodatek przeznaczony do generowania kodów na maszyny CNC, pod nazwą SOLIDWORKS CAM. Bazuje on na programie CAMWORKS, istniejącym od wielu lat na rynku. W SOLIDWORKS CAM mamy jego podstawowe pakiety, takie jak 2.5 osiowe frezowanie oraz toczenie. W samym CAMWORKS mamy możliwość pracy w wyższych pakietach. Interfejs obydwu programów jest niemal dokładnie taki sam, również dowolny postprocesor działa zarówno w jednym jak i drugim programie. Podobnie, gdy stworzymy plik z obróbką w SOLIDWORKS CAM i zapiszemy go (wszystkie informacje zapisywane są w pliku SW), to możemy te dane obróbcze otworzyć i edytować w CAMWORKS.

SOLIDWORKS CAM posiada następujące pakiety:

  • Standard – umożliwiający frezowanie w 2.5 osiach
  • Professional – posiadający dodatkowe funkcjonalności jak toczenie czy indeksowanie

Pakiet SOLIDWORKS CAM Standard jest dostępny dla wszystkich użytkowników SOLIDWORKS (od wersji 2018) będących na aktywnej subskrypcji. Dzięki temu może się okazać, że program CAM już posiadamy i wcale nie musimy go osobno kupować. Istnieje też możliwość nabycia wieczystej licencji, niezależnej od subskrypcji. Wyższy pakiet, Professional, jest do kupienia jak każda inna licencja. Pełna kompatybilność miedzy SOLIDWORKS CAM a CAMWORKS sprawia, że możliwy jest późniejszy upgrade pomiędzy pakietem Professional a samym CAMWORKS. Widzimy więc, że są to dwa równoległe programy, posiadające ten sam interfejs, gdzie, upraszczając, ten pierwszy zawiera niższe pakiety, a ten drugi wyższe.

Jak obydwa programy usprawniają proces wytwarzania?

SOLIDWORKS CAM oraz CAMWorks posiadają wiele funkcji, dzięki którym wyprzedzają konkurencję. Sprawiają one, że czas tworzenie technologii oraz samej obróbki jest znacznie krótszy, a proces wytwarzania tańszy.

1. Technologiczna baza wiedzy

Możemy w niej umieszczać dane dotyczące naszych maszyn, narzędzi a przede wszystkim strategii. Generalnie światowy trend jest taki, że dąży się do skrócenia czasu tworzenia obróbki, oszczędzając czas pracy technologa i kładąc nacisk na automatyzacje. Dzięki technologicznej bazie wiedzy, możemy osiągnąć to, przez tworzenie własnych strategii, tak by program sam „nauczył się” i od razu tworzył obróbkę z wymaganymi przez nas narzędziami, ścieżkami oraz parametrami (w tym posuwami i prędkościami). Gdy raz stworzymy odpowiednią obróbkę np. dla danego typu rowka, nie musimy całego procesu powtarzać dla kolejnej części. To niezmiernie skraca czas tworzenia procesu wytwarzania.

2. Automatyczne rozpoznawanie własności

To kolejny krok na drodze do przyspieszenia i automatyzacji pracy. Gdy w detalu mamy masę otworów, kieszeni, rowków, wybieranie ich ręczne na modelu może potrwać masę czasu. Za pomocą powyższej funkcjonalności odbywa się to za pomocą jednego kliknięcia. Następny przycisk automatycznie generuje do tych własności operacje z wcześniej opisanymi w bazie technologicznej parametrami.

3. Zaawansowana obróbka 3 osiowa

Tworzenie ścieżek narzędzia dla powierzchni swobodnych jest równie szybkie. Wystarczy wybrać ściany (np. wszystkie). Operacje z odpowiednimi parametrami mogą być wcześniej zapisane w bazie i również wygenerowane automatycznie.

4. Integracja z CAD

Program CAM zintegrowany ze środowiskiem CAD to bardzo korzystna funkcjonalność. Nie występuje żadne przenoszenie danych między środowiskami, co może powodować błędy w modelu. Dodatkowo, możliwe są zmiany w modelu, które wpływają na kolejną zaletę.

5. Asocjatywność

W większości systemów CAD/CAM po zmianie modelu obróbkę musimy nadawać od początku. W CAMWORKS i SOLIDWORKS CAM natomiast, po edycji geometrii ścieżki od razu dostosowują się do nowego kształtu.

6. Obróbka HSM

Dzięki wykorzystaniu technologii VoluMill, możemy znacząco skrócić czas samej obróbki (nawet do 80%) . Służy ona do zbierania dużej ilości materiału w krótkim czasie. Dzięki temu zmniejszymy koszty wytworzenia (krótszy czas pracy maszyny) oraz wydłużymy czas pracy narzędzia (bardziej optymalne ścieżki).

7. Symulacja

Dzięki symulacji uwzględniającej kinematykę oraz wszystkie elementy maszyny możemy znacznie zmniejszyć ryzyko ewentualnych kolizji. Koszty wynikające z uszkodzenia narzędzi czy mocowań mogą okazać się bardzo duże. Dzięki zaawansowanym symulacjom możemy tego uniknąć.

Dzięki powyższym funkcjonalnościom, obydwa programy znacznie ulepszają proces technologiczny w firmie.

SOLIDWORKS CAM czy CAMWORKS?

Powyżej wspomnieliśmy, że SOLIDWORKS CAM to niższe pakiety CAMWORKS. Jak to natomiast dokładnie wygląda? Przypuśćmy, że już zobaczyliśmy program, spodobał się nam i chcemy zdecydować się na zakup. Co powinniśmy wybrać? Czy SOLIDWORKS CAM nam wystarczy? A może powinniśmy zdecydować się na CAMWORKS? Wszystko zależy od tego, jakie maszyny posiadamy oraz na jakich detalach pracujemy.

Spora część firm obrabia w większości detale 2.5 osiowe. Co to oznacza? Są to proste części, pozbawione powierzchni swobodnych, które możemy obrobić całkowicie, pracując tylko w płaszczyźnie XY, a następnie schodząc niżej, zbierając kolejne poziomy w osi Z. Poniżej kilka przykładów części tzw. 2.5 osiowych.

Rys. 1a. Część 2.5 osiowa. Rys. 1b. Część 2.5 osiowa. Rys. 1c. Część 2.5 osiowa. Rys. 1d. Część 2.5 osiowa.

Do obróbki takich detali wystarczy już SOLIDWORKS CAM Standard. Ponadto, w pakiecie tym są zawarte również pewne operacje 3 osiowe. Mogą być one przeznaczone do obróbki pochylonych ścian czy prostych zaokrągleń. Najbardziej dokładną operacją w tym zakresie, którą mamy do dyspozycji w SOLIDWORKS CAM Standard, jest Poziom Z ograniczony tu do zbierania, jak sama nazwa wskazuje, kolejnych poziomów w osi Z, gdzie każdy z nich ma osobne wejście. Poniżej widać, co maksymalnie możemy osiągnąć w tym pakiecie. Nie ma tu możliwości wierszowania w 3 osiach, bądź tworzenia innych ścieżek.

Pełne 3 osie to obróbka powierzchni swobodnych, gdzie muszą pracować jednocześnie wszystkie 3 osie. Poniżej, przykłady detali, do których stworzenia konieczne są już pełne 3 osie płynne. Rys. 2a. Część 3 osiowa. Rys. 2b. Część 3 osiowa. Rys. 2c. Część 3 osiowa.

Jeśli wykonujemy takie detale, konieczny jest już dla nas CAMWORKS, a dokładniej pakiet Milling Professional, gdzie mamy już bardzo dużo operacji 3 osiowych i możemy stworzyć ścieżkę jaką tylko chcemy. Podsumowując, gdy tworzymy detale 2.5 osiowe, ewentualnie z prostymi pochyleniami, może nam wystarczyć SOLIDWORKS CAM. Natomiast gdy musimy wykorzystać pełne 3 osie, konieczny jest CAMWORKS.

Do tej pory mówiliśmy na temat pakietu Standard w SOLIDWORKS CAM. Wyższym pakietem jest Professional, zawierający dodatkowe funkcje. Oprócz obróbki samych części, możemy również działać na złożeniach, co ma kilka zalet. Możemy obrabiać na raz kilka elementów oraz zamodelować sobie uchwyty i imadła, które narzędzie będzie automatycznie unikać. Bardzo przydatną rzeczą jest tu również Volumill, czyli HSM, który potrafi nam bardzo przyspieszyć obróbkę zgrubną.

Istnieje również możliwość pracy z 4 i 5 osią indeksowaną. Oznacza to, że używając np. maszyny z podzielnicą, możemy w niej obracać detal o określony kąt, frezować, następnie znowu obrócić detal wzdłuż osi obrotu (oczywiście w programie, nie ręcznie) i znów obrabiać. Dzięki temu możliwe jest obrabianie detalu z każdej strony bez wielokrotnego mocowania oraz wiercenie pod różnymi kątami. Nie jest to oczywiście obróbka z użyciem czwartej czy piątej osi płynnej.

Kolejną funkcjonalnością, dla której użytkownicy często wybierają ten pakiet, jest toczenie. W SOLIDWORKS CAM Professional możemy obsługiwać tokarki dwuosiowe. Co jednak, gdy nasza maszyna wyposażona jest w podwrzeciono, drugą głowicę lub napędzane narzędzia? Jeśli chcemy w 100% wykorzystać taką maszynę, to potrzebny nam jest już CAMWORKS. Tutaj mowa jest również o frezotokarkach, czyli tokarkach wyposażonych w napędzane narzędzia oraz osie Y oraz C. Umożliwia nam to ruch narzędzia w dodatkowym kierunku oraz wytworzenie na tokarce otworów nie znajdujących się w osi detalu, bądź kieszeni czy wcięć. CAMWORKS zapewnia również pracę w wielu osiach płynnych, nie tylko ich indeksowanie.

Poniżej tabela charakteryzująca zawartość poszczególnych modułów.

Tabela Podział pakietów SOLIDWORKS CAM/CAMWORKS:

Warto jeszcze przy tym zaznaczyć, że wielką zaletą jest tu współdzielenie technologii przez SOLIDWORKS CAM i CAMWORKS. Dzięki temu, że SW CAM w wersji Standard dostępny jest dla każdego klienta na subskrypcji, możemy mieć jedną licencję CAMWORKS przeznaczoną do bardziej zaawansowanych detali, oraz wykorzystywać licencje SOLIDWORKS do obrabiania detali 2.5 osiowych, z wykorzystaniem dostosowanego postprocesora. W efekcie otrzymujemy bardzo dużo licencji programu CAM.

Podsumowując, dla bardzo wielu użytkowników wystarczyć może SOLIDWORKS CAM. Jeśli natomiast potrzebujemy obróbki dla skomplikowanych powierzchni, konieczny jest dla nas CAMWORKS. Podobnie, dla prostych tokarek SOLIDWORKS CAM Professional jest wystarczający, ale posiadając napędzane narzędzia, potrzebujemy już wyższe pakiety.

Autor: Paweł Sarna, Inżynier wsparcia technicznego CAD/CAM | SOLIDEXPERT

,

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej