aktualności

To koniec licencji wieczystej SOLIDWORKS? Co to oznacza dla użytkowników?

Możemy się z tym zgadzać bądź nie, ale mamy obecnie okres szybko postępujących zmian. Posiadanie produktów przestaje być modne, na rzecz usług. Motorem tego procesu jest wszechobecna technologia cyfrowa. Media na nośnikach CD, które przez lata gromadziliśmy w naszych gablotach, obecnie pobieramy z Internetu bądź uruchamiamy w aplikacji. Jak często pamiętamy, że płacimy za to abonament? Wg raportu Digitalpoland średnia liczba subskrypcji na użytkownika stale rośnie. W 2021 roku wynosiła 5,7, podczas gdy rok wcześniej 3,9. W tym samym roku blisko 20% badanych korzystało z usług subskrypcji w pracy (np. Microsoft Office 365).

Przez lata rynek rozwiązań CAD został zbudowany na wzniosłym haśle licencji wieczystej, ale czy na pewno użytkownik będzie mógł pracować na takiej licencji do końca świata i jeden dzień dłużej? Zaznaczyć należy, że Klient nabywa prawo do użytkowania licencji, a nie licencję wieczystą. Co może zrobić użytkownik „starej” wersji programu, jeśli trzeba będzie wykonać aktualizację systemu operacyjnego czy programu biurowego? Dlatego kluczowym, nierozłącznym wręcz elementem licencji wieczystej zawsze była subskrypcja, bo to dopiero ona gwarantowała użytkownikowi dostęp do stale aktualnej wersji oprogramowania. Pełen zakres profitów, wynikających z aktywnej subskrypcji można sprawdzić pod adresem: https://solidexpert.com/subskrypcja_solidworks/.

Czy zatem doszliśmy do momentu, w którym kończy się pewna era w licencjonowaniu oprogramowania SOLIDWORKS? W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć mnóstwo (dez)informacji na ten temat. Chciałbym Państwa zapewnić, że Dassault Systemes nie kroczy śladem wielu rozwiązań konkurencyjnych, które w zasadzie nie zostawiły Klientowi prawa wyboru. SOLIDWORKS w dalszym ciągu jest dostępny zarówno w modelu licencji wieczystej, jak i terminowej (kwartał, rok lub wielokrotność tych okresów). To od Państwa zależy, w którym schemacie chcecie pracować. Elastyczne podejście producenta daje użytkownikowi możliwość wyboru najwygodniejszego modelu licencjonowania, również hybrydowego. Poniższy rysunek przedstawia dostępne typy licencjonowania.

Rys.1. Dostępne modele licencjonowania SOLIDWORKS.

Proszę zauważyć, że obydwa modele licencyjne dają użytkownikowi dostęp zarówno do wersji stanowiskowej, jak i sieciowej. Z tą różnicą, że produkty terminowe mają możliwość przypisania licencji do użytkownika.

Zmiany w licencjonowaniu SOLIDWORKS w 2023 roku

A jednak „nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiana" (T. Canavan). Dlatego chyba Państwa nie zaskoczę informując, że również w Dassault Systemes (dalej 3DS), 2023 rok jest okresem wielu zmian. Tak dla Partnerów (czyt. Resellerów), jak i Klientów. Poniżej chciałbym przedstawić Państwu te najważniejsze.

Zmiany od 11 kwietnia 2023r

 • Automatyczne przedłużanie produktów terminowych oraz subskrypcji dla licencji wieczystych. Dotychczas to partner składał w systemie 3DS zamówienie na przedłużenie subskrypcji czy licencję czasową. I robił to na podstawie formalnej decyzji Klienta. Obecnie, aby anulować przedłużenie, Klient musi pisemnie tego zażądać. Zmiana ta jest w dużej mierze podyktowana harmonizacją baz Klientów i systemów do zamówień dla 3DS (SOLIDWORKS, CATIA, SIMULIA, itp.).
 • Brak możliwości zakupu produktów wieczystych – desktopowych, bez subskrypcji. Od teraz do każdej licencji wieczystej (np. DRAFTSIGHT, SOLIDWORKS, itp.) należy dodać subskrypcję na rok bądź wielokrotność roku.
 • SOLIDWORKS ID zostaje zastąpione 3DEXPERIENCE ID. By uzyskać dostęp do zasobów 3DS, m.in. pobieranie plików, szkolenia, baza wiedzy czy wsparcie 3DS należy posługiwać się identyfikatorem 3DEXPERIENCE ID.

Zmiany od 1 lipca 2023r.

 • Każda nowa licencja – desktop SOLIDWORKS CAD, będzie obejmowała usługę w chmurze. Usługa ta będzie zawierać dostęp do trzech tzw. „ról” na platformie 3DEXPERIENCE:

- 3DSwymer (IFW)

- Collaborative Industry Innovator (CSV)

- Collaborative Designer for SOLIDWORKS (UES)

Tym samym użytkownik będzie otrzymywał pełen dostęp do 3DEXPERIENCE PLM Cloud, jako bardzo istotną wartość dodaną i uzupełnienie środowiska SOLIDWORKS CAD o narzędzia do zarządzania danymi.

 • Każda nowa licencja wieczysta – desktop SOLIDWORKS CAD, będzie wymagała obligatoryjnej subskrypcji inicjalnej oraz usług w chmurze (PLM Cloud), na okres min. 2 lat.
 • Każda nowa oraz przedłużana licencja terminowa – desktop SOLIDWORKS CAD, będzie obejmowała usługę w chmurze (3DEXPERIENCE PLM Cloud).
 • Usługa w chmurze będzie nierozłączną częścią subskrypcji i licencji terminowej.
 • Współpraca. Od lipca 2023r. użytkownik usług w chmurze będzie mógł bezpłatnie zaprosić KAŻDEGO do współpracy w chmurze, w tym do przeglądania czy oznaczania projektów 3D. Funkcjonalność zbliżona do znanego nam eDrawings, tylko bez konieczności instalacji czegokolwiek, za to z możliwością pracy na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym.
 • Bezsprzecznie ww.  zmiany dot. dostępu do usług w chmurze będą w konsekwencji podnosić cenę zakupu produktów desktop SOLIDWORKS CAD. Producent zapewnia jednak, że koszty nie będą wiele wyższe niż standardowa cena licencji z wymaganym okresem subskrypcji.

* Szczegóły przedstawionych zmian zostaną opublikowane przez Dassault Systemes w najbliższych tygodniach.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że niniejszy artykuł uporządkował (i obalił) szumnie pojawiające się informacje w mediach oraz poniekąd uspokoił część Klientów. Zwłaszcza tych, dla których utrata licencji wieczystej byłaby momentem zwrotnym, w wyborze wiodącego systemu do projektowania. Tym niemniej należy mieć na uwadze implementowane zmiany, a co za tym idzie – dobrze planować inwestycje w rozwój oprogramowania SOLIDWORKS CAD. Niewątpliwie ten kwartał jest ostatnim momentem, by zakupić licencję na bardzo preferencyjnych warunkach. Po szczegóły zapraszam na stronę: https://solidexpert.com/ostatni-dzwonek-na-zakup-solidworks-na-starych-zasadach/.

Jeśli w dalszym ciągu macie Państwo obawy lub są obszary, które wymagają bardziej skrupulatnego wyjaśnienia, to zapraszamy do kontaktu - spotkajmy się i porozmawiajmy. Opowiedzcie o swoich problemach i wyzwaniach. Nie zmarnujemy tej szansy.

SOLIDEXPERT
Mirosław Wnęk - Członek zarządu ds. handlowych
SOLIDEXPERT | Rozwiązania dla przemysłu
T: +48 12 6260600
E: office@solidexpert.com

Autor
Mirosław Wnęk

Członek zarządu ds. handlowych / dyrektor handlowy

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej