Wizualizacje koncepcji w procesie projektowania i produkcji
Możemy śmiało powiedzieć, że w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym lub organizacji zajmującej się jedynie poszczególnymi etapami całego procesu produkcyjnego, można zaobserwować precyzyjnie zaprojektowaną, sekwencyjną ścieżkę prac nad projektem.
Możemy śmiało powiedzieć, że w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym lub organizacji zajmującej się jedynie poszczególnymi etapami całego procesu produkcyjnego, można zaobserwować precyzyjnie zaprojektowaną, sekwencyjną ścieżkę prac nad projektem.
Etapy procesów uwarunkowane są wieloma czynnikami. Jednym z nich jest konieczność zakończenia jednego etapu prac, celem przygotowania danych niezbędnych do rozpoczęcia kolejnego etapu. Przykładem może być konieczność ukończenia modelu 3D celem rozpoczęcia prac nad materiałami serwisowymi czy marketingowymi takimi jak instrukcje lub wizualizacje produktu.
Konieczność rozlokowania w czasie następujących po sobie oraz ściśle ze sobą powiązanych zadań wynika często z braku zintegrowanych narzędzi pozwalających na łatwą i skuteczną aktualizację rozpoczętych projektów na różnych etapach procesu produkcyjnego.
Modernizacja obecnego środowiska projektowego i okołoprojektowego, w praktyce może pozwolić nie tylko na lepszą komunikację między działami pracującymi na różnych etapach procesu, ale również na zmniejszenie potrzebnego czasu i zasobów finansowych celem finalizacji projektu.
Komunikacja Techniczna w portfolio SOLIDWORKS
Dedykowane oprogramowanie do prac nad materiałami marketingowymi i serwisowymi takimi jak: instrukcja montażu, wizualizacja projektu, interaktywna animacja mająca na celu pomoc w serwisie produktu czy fotorealistyczny film reklamujący nasz wyrób, w portfolio SOLIDWORKS zajmuje miejsce w obszarze Komunikacji Technicznej.
Należą do nich m.in. SOLIDWORKS Composer oraz SOLIDWORKS Visualize – to właśnie nad tym drugim skupimy się w niniejszym artykule.
Stworzenie wizualizacji produktu – prosto i szybko!
Niejednokrotnie celem pracy w dedykowanym oprogramowaniu do tworzenia wizualizacji, użytkownik musi posiadać nie tylko teoretyczną wiedzę z zakresu kompozycji obrazu, ale również bardzo obszerne doświadczenie dotyczące obsługi samego programu. Nieintuicyjny interfejs skutecznie zmusza pracownika do straty czasu w poszukiwaniu pożądanej funkcjonalności, a natłok i przesadne rozbudowanie dostępnych opcji w rzeczywistości zamiast rozszerzać możliwości programu, jedynie powoduje frustracje pracownika podczas czasochłonnego poszukiwania optymalnych ustawień.
W przypadku wszystkich produktów z portfolio SOLIDWORKS przykładana jest bardzo duża waga do prostoty, łatwości, szybkości i intuicyjności podczas pracy z oprogramowaniem. Ta sama zasada dotyczy SOLIDWORKS Visualize, które jest narzędziem mające przede wszystkim na celu ułatwienie i przyspieszenie prac nad fotorealistycznymi wizualizacjami lub animacjami zamiast oferowanie użytkownikowi ustawień, których nie będzie mógł w pełni wykorzystać, chociażby ze względu na zbyt duży czas potrzebny na opanowania zasad działania tak zaawansowanej funkcjonalności.
Oprogramowanie SOLIDWORKS Visualize już na samym początku sugeruje użytkownikowi 5‑krokową ścieżce jaką ma przejść celem wykonania wszystkich niezbędnych czynności przy tworzeniu wizualizacji. Krokami tymi są: zaimportowanie modelu, nałożenie wyglądów/materiałów, wybranie scenerii, kompozycja kamery i wyjściowe/końcowe ustawienia „renderu”. Jeśli nasza wizualizacja będzie niezadowalająca, najczęściej oznacza to, ze któryś z kroków został pominięty lub niedokończony.
Pożyteczna praca i zarazem przyjemna zabawa – wizualizacje
Dzięki bardzo intuicyjnemu interfejsowi funkcjonowanie programu SOLIDWORKS Visualize jest możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, jakiego użytkownik mógłby oczekiwać. Takie przystosowanie oprogramowania pozwala w pełni oddać się pracy nad projektem.
Ta sama zasada tyczy się rozlokowania dostępnych funkcjonalności, gdyż producent wychodzi z założenia, że opcje, których użytkownik może najczęściej potrzebować w zależności od etapu pracy, powinny znajdować się w menu pod prawym klawiszem myszy.
Równoczesna praca konstruktora i grafika nad tym samym projektem!
Dzięki możliwości monitorowania pliku źródłowego, projekt tworzony w SOLIDWORKS Visualize może być dowolnie zaktualizowany o modyfikacje inżynierskie prowadzone przez konstruktora. Niezastąpionym, dedykowanym narzędziem do równoczesnej pracy w obrębie tego samego produktu jest również SOLIDWORSK PDM. Powyższe podejście jest idealną alternatywną dla sztywnej ścieżki produkcyjnej, gdzie każdy kolejny etap procesu nie może zostać rozpoczęty zanim poprzedni nie zostanie w pełni zakończony.
To właśnie takie rozwiązania sprowadzają się do skrócenia czasu potrzebnego na realizację projektu, a co za tym idzie, wymierne korzyści wynikające z lepszego zagospodarowania zasobami oraz oszczędności finansów.
Finalna wizualizacja wysokiej jakości w mgnieniu oka!
Przed podjęciem decyzji o ukończeniu prac na projektem, konieczna jest ocena gotowego efektu. Korzystanie z systemów o dobrych wynikach jednak wymagających od siebie długiego czasu prowadzenia obliczeń, w rzeczywistości może nie być optymalne. SOLIDWORKS Visualize wychodzi naprzeciw wymogom uzyskania gotowej wizualizacji „na zaraz” oferując konkretne, innowacyjne, a zarazem sprawdzone rozwiązania.
Wykorzystanie stosunkowo bardzo wydajnej mocy obliczeniowej kart graficznych oraz technologii CUDA od NVIDIA pozwala na uzyskanie fotorealistycznej wizualizacji bez porównania szybciej niż w przypadku korzystania jedynie z samego procesora.
Inne istotne rozwiązanie, nazywane Artificial Intelligence Denoiser, korzysta z bardzo zaawansowanych algorytmów opartych na nauczaniu maszynowym i sztucznej inteligencji, które bazując na przestudiowanych tysiącach obrazów i przykładowych projektów pozwalają nawet na 10-krotne skrócenie czasu potrzebnego na uzyskanie finalnej wizualizacji.
To właśnie wszystkie powyższe punkty są składowymi pozwalającymi na nowoczesną modernizację procesów produkcyjnych, oferującą wymierne korzyści zarówno czasowe jak i finansowe.
Autor: Kamil Wilkosz, Inż. wsparcia technicznego ds. CAD|PDM | SOLIDEXPERT
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu:
|
,