Licencjonowanie SOLIDWORKS

Rozwiązania SOLIDWORKS licencjonowane są w dwóch wariantach: licencje stanowiskowe (tak zwane stand-alone) lub licencjonowanie sieciowe oparte na mechanizmie FlexLM. Możesz zdecydować, które rozwiązanie jest optymalne dla Twojej firmy. Gdy kupujesz 1-2 licencje wybierz licencje pływające, a zwiększając liczbę licencji będziesz mógł usieciowić je, tak by łatwiej nimi zarządzać.

Wieczysta stanowiskowa – ręczna aktywacja

Działanie

Użytkownik instaluje licencję podając numer seryjny. Podczas pierwszego uruchomienia oprogramowanie łączy się z serwerem aktywacji SOLIDWORKS i zezwala na użytkowanie licencji.

Zalety

Najlepszy dla niewielkiej liczby stanowisk. Umożliwia transfer licencji przez Internet na inny komputer. Aktywacja dokonywana jest tylko raz, później nie jest wymagany dostęp do Internetu.

Wieczysta sieciowa

Działanie

Jeden z komputerów w firmie pełni rolę serwera licencji (z systemem Windows). Po zainstalowaniu na nim oprogramowania (Menedżer Licencji Sieciowej) i podaniu numeru seryjnego następuje aktywacja puli licencji (1 sieciowy numer seryjny zawiera kilka licencji). Pula licencji jest dostępna dla wszystkich komputerów połączonych z serwerem w lokalnej sieci. Jednocześnie nie może być uruchomionych więcej aplikacji niż znajduje się licencji w puli.

Zalety

Najlepszy dla większej liczby stanowisk. Łatwe zarządzanie pulą licencji dzięki sprawnemu mechanizmowi SolidNetWork.

Czasowa stanowiskowa

Działanie

Użytkownik instaluje licencję podając numer seryjny. Podczas pierwszego uruchomienia oprogramowanie łączy się z serwerem aktywacji SOLIDWORKS i zezwala na użytkowanie licencji. Licencja działa tylko przez wybrany okres czasu. Minimalny okres wykupienia dostępu to 3 miesiące.

Zalety

Zapewnia elastyczność i możliwość wykupienia programu tylko na wybrany okres czasu. Licencja może być używana w połączeniu z licencjami wieczystymi.

Zalety

Zapewnia elastyczność i możliwość wykupienia programu tylko na wybrany okres czasu. Licencja może być używana w połączeniu z licencjami wieczystymi.

Trzy rodzaje

Aplikacje SOLIDWORKS są licencjonowane na 3 sposoby. Jeden z nich to zwykły model stanowiskowy – aktywacja ręczna (1 numer seryjny – 1 stanowisko). Drugi to model sieciowy (1 numer seryjny – wiele stanowisk). Ostatnia możliwość to wykupienie licencji SOLIDWORKS tylko na wybrany okres czasu.

Aktywacja

Bez względu na wybór modelu licencjonowania nie są używane klucze sprzętowe ani nie ma przywiązania do konkretnego komputera. Sprawdzenie legalności następuje poprzez weryfikację numeru seryjnego za pośrednictwem internetu. Weryfikacja ta jest jednorazowa i wykonuje się ją tylko bezpośrednio po instalacji oprogramowania.

Transfer

W razie potrzeby licencja może być wytransferowana na inny komputer. Proces trwa kilkanaście sekund i pozwala używać jednej licencji na wielu komputerach w firmie. W przypadku licencji sieciowej transfer umożliwia bezproblemową i samodzielną zmianę komputera służącego za serwer licencji.

Dożywotność

Firma SOLIDWORKS udziela licencji na swoje oprogramowanie dożywotnio. Licencja jest niezbywalna, to znaczy nie masz prawa odsprzedać jej dalej. Jedynym wyjątkiem jest tzw. procer ACR (Account Change Request), w wyniku którego prawo do licencji jest przenoszone na inny podmiot ze względu na szereg czynników t.j, zmiana nazwy firmy, przejęcie czy wydzielenie w obrębie grupy.

Częste pytania: LICENCJONOWANIE SOLIDWORKS

Czy mogę zmienić licencje stand-alone na licencjonowanie sieciowe?

Tak, jest to możliwe. Konieczne będzie wyrównanie wszystkich licencji, tak, aby data zakończenia susbkrypcji była jednakowa.

Jakie są typy licencjonowania SOLIDWORKS?

SOLIDWORKS posiada 3 typy licencji: Stand-Alone (jednostanowiskowa) oraz SNL (SOLIDWORKS Network License; tzw. sieciowa, nazywana czasem pływającą).

Licencja SNL:

 • zarządzanie dostępnymi licencjami w ramach puli sieciowej będzie odbywało się w sposób automatyczny poprzez Managera Licencji Sieciowej
 • licencje będą płynnie przekazywane pomiędzy komputerami w miarę bieżących potrzeb
 • istnieje możliwość kontroli użycia licencji przez administratora
 • istnieje możliwość korzystania z licencji poza miejscem pracy dzięki funkcji wypożyczenia licencji
 • Manager Licencji Sieciowej zarządza zarówno samymi licencjami jak i funkcjonalnością pakietów SOLIDWORKS
 • upraszcza się kwestie zarządzania subskrypcją pod kątem finansowym (jeden numer seryjny, jeden termin końca subskrypcji dla wszystkich licencji)

Licencje stand-alone są to licencje jednostanowiskowe które aktywuje się na danej stacji roboczej. Nie są to jednak licencje przypisane do użytkownika lub komputera i mogą być przenoszone między komputerami za pomocą mechanizmy transferu i ponownej aktywacji. Licencje te mogą być aktywowana ręcznie lub online.

Licencje czasowe dają prawo do korzystania z oprogramowania SOLIDWORKS na predefiniowany i odnawialny okres czasu, dzięki czemu zapewniają Klientom elastyczne i skalowalne rozwiązanie łatwiejsze do budżetowania i o niższych kosztach w porównaniu do tradycyjnego modelu licencjonowania wieczystego.

Na jaki okres mogę wykupić licencje czasowe SOLIDWORKS?

Licencje czasowe można wykupić na okres 3 miesięcy lub 1 roku. Więcej informacji dostępne jest TUTAJ.

Które rozwiązania SOLIDWORKS są dostępne w modelu licencjonowania czasowego?

Aktualnie w ofercie dostępne są następujące pakiety:

 • SOLIDWORKS (Standard, Professional, Premium)
 • SOLIDWORKS Simulation (Standard, Professional, Premium)
 • SOLIDWORKS Plastics (Standard, Professional, Premium)
 • SOLIDWORKS Visualize (Standard, Professional i Boost)
 • SOLIDWORKS Composer
 • SOLIDWORKS CAM (Standard, Professional)
 • SOLIDWORKS PDM Professional CAD Editor
 • SOLIDWORKS Electrical Schematic i Schematic Standard
 • SOLIDWORKS Inspection Standard i Professional
 • SOLIDWORKS MBD
 • SOLIDWORKS Machinist Standard i Professional
 • SOLIDWORKS Manage CAD Editor Professional
 • SOLIDWORKS PCB i PCB Connector
 • SOLIDWORKS Flow Simulation
 • SOLIDWORKS Flow Simulation – Electronic Cooling Module
 • SOLIDWORKS Flow Simulation – HVAC Module

Przetestuj nasze rozwiązania lub zamów ofertę!

Anna Dziedzic Główny specjalista ds. edukacji

Masz pytania lub jesteś zainteresowany ofertą?Skontaktuj się z nami!

12 626 06 00

SOLIDEXPERT POLSKA SP. Z O.O.
ul. Gabrieli Zapolskiej 44, 30-126 Kraków
fax. 12 626 00 92, office@solidexpert.com
NIP 6772380230, REGON: 123060159, BDO: 000329881

 • Od 2002 roku nawiązaliśmy współpracę z 3500 firm
  i przeszkoliliśmy ponad 9500 osób

 • Jesteśmy laureatami wielu nagród branżowych
  np. za najlepszą obsługę klienta

 • Posiadamy liczne certyfikaty potwierdzające
  nasze kompetencje

  Administratorem danych osobowych jest SOLIDEXPERT POLSKA SP. Z O.O. z siedzibą w Krakowie. Twoje dane osobowe wykorzystamy w celu oddzwonienia lub odpisania, aby odpowiedzieć na Twoje zapytanie. Dane będziemy przetwarzać zgodnie z Polityką prywatności. Zaznacz poniższą zgodę, jeśli chcesz otrzymywać od nas promocje, newsletter. Twoje dane będziemy wtedy przetwarzać także w celach marketingowych. Zgodę możesz wycofać w dowolnej chwili pisząc na adres biuro@solidexpert.com

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej