NESTINGWorks

NESTINGWorks (poprzednia nazwa CAMWorks Nesting) jest dodatkowym modułem do SOLIDWORKS służącym do zoptymalizowania ułożenia elementów wycinanych na arkuszu materiału (nesting cnc), tak by zmieścić ich jak najwięcej. Może być wykorzystywany do wytwarzania części z metali, drewna i kompozytów. Dodatek ten jest bardzo łatwy w nauce i obsłudze. Rozmieszczenie elementów odbywa się automatycznie, z wybranymi przez nas parametrami. Wyniki zapisać można jako złożenie rozmieszczonych na arkuszu elementów, jak również bezpośrednio do pliku DXF. Program NESTINGWorks pozwoli zaoszczędzić Ci materiał, co obniża znacząco koszty operacji związanych z CNC.

Testuj
Cena
NESTINGWorks

Opis programu NESTINGWorks

NESTINGWorks (poprzednia nazwa CAMWorks Nesting) jest produktem firmy GEOMETRIC, która jest pierwszym GOLD Partnerem SOLIDWORKS’a. Moduł pojawia się w SOLIDWORKS’ie jako dodatkowa zakładka i jest z nim w pełni zintegrowany. Rozkładać można każdą część, która jest stworzona w SOLIDWORKSIE lub da się w nim otworzyć (czyli również format STEP). Program korzysta z interfejsu SOLIDWORKS’a, więc nie ma żadnego problemu w przechodzeniu między zmianą geometrii części, a oknem Nestingu. Dzięki dodatkowi jesteśmy w stanie ograniczyć straty materiału, np. przy wycinaniu z blachy, tak, by na wybranej przez nas powierzchni, zmieścić jak najwięcej elementów (lub tyle ile założyliśmy). Na arkuszu układać możemy (tzw. cnc nesting) pojedyncze części lub zbiory elementów o tych samych własnościach. Gdy obsługujemy całe złożenia, części są grupowane według materiału i jego grubości.

Dodatek jest bardzo łatwy w obsłudze i intuicyjny. Nauka programu nie zajmuje dużo czasu. Wszystkie parametry rozmieszczenia można ustawić w jednym oknie. Dotyczą one nie tylko ilości elementów, odstępów między nimi czy wartości zaczytywanych z części (jak materiał), ale również wzajemnego ułożenia i dopasowania arkuszy. Istnieje możliwość tworzenia własnych, domyślnych rozmiarów blach (które często używamy) podając ich rozmiary lub tworząc plik DWG. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się przy nietypowych kształtach arkuszy.

Możemy wybrać rozmieszczanie szybkie lub optymalne, które choć zajmuje dużo więcej czasu, to daje jeszcze lepsze rezultaty oszczędności materiału. Gdy konieczne jest dodatnie kilku arkuszy, program sam wie, który element rozłożyć na odpowiedniej powierzchni. Wyniki otrzymujemy jako złożenie w SOLIDWORKS’ie i jako plik DWG.

Elementy gięte są rozkładane automatycznie. Dodatkowe, gdy takie elementy mamy importowane z innych systemów CAD, po jednym kliknięciu nastąpi ich rozłożenie. W obydwu przypadkach mamy możliwość interaktywnego rozkładania, by dopasować blachę do naszych potrzeb. Program może obsługiwać maszyny z wieloma głowicami i dopasowywać do nich rozłożenie elementów. NESTINGWorks może być zintegrowany z CAMWorksem, by generować ścieżki narzędzia.

Interfejs programu NESTINGWorks

nesting interfejs
Menedżer poleceń

Menedżer poleceń

W znanym z SOLIDWORKS interfejsie znajduje się intuicyjne środowisko Menadżera poleceń, z którego obsługujemy cały program.

Okno rozmieszczenia

Okno rozmieszczenia

Wszystkie parametry rozmieszczenia można wybrać w jednym oknie, w tym dane dotyczące elementu, arkusza i użytych głowic.

Okno rozkładania

Okno rozkładania

NESTINGWorks umożliwia rozkładanie elementów giętych automatycznie i interaktywnie, tak by dopasować blachę do naszych wymagań. 

Pakiety NESTINGWorks

FunkcjaNESTINGWorks StandardNESTINGWorks ProfessionalNESTINGWorks Premium

Funkcje NESTINGWorks

rozmieszczenie elementów

Rozmieszczanie części i złożeń

Na wybranym przez nas rozmiarze arkusza materiału możemy rozmieścić pojedyncze części, złożenia lub grupy elementów o tej samej grubości, według wybranych parametrów.

rozkładanie elementów

Rozkładanie elementów

Program rozkłada części stworzone w SOLIDWORKS’ie, dodatkowo można rozkładać elementy gięte, stworzone w innych systemach CAD. Obydwa procesy mogą odbywać się automatycznie lub interaktywnie.

Pliki DWG

Tworzenie plików DWG

Wyniki rozmieszczenia zapisać można do pliku złożenia SLDASM i rysunku DXF, a podsumowanie pokazywane jest w pliku tekstowym.

Moduły NESTINGWorks

Nowości NESTINGWorks

Galeria programu NESTINGWorks

© 2015 SOLIDEXPERT Sp. z o.o., ul. G. Zapolskiej 44, 30-126 Kraków, NIP: PL6772380230, REGON: 123060159 | TEL: +48 12 626 06 00, FAX: +48 12 626 00 92