Migracja danych ze starej przechowalni PDM do nowej nie zawsze jest łatwą decyzją i wymaga wielu przygotowań oraz długiego planowania. Jednak czasami taki proces jest po prostu konieczny. Najczęstsze powody migracji danych PDM są następujące:
- Łączenie się organizacji, firm, spółek
- Niepoprawna początkowa implementacja
- Rozwój firmy i znacząca modyfikacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwie
- Wdrożenie nowych systemów w organizacji
Dlatego pomimo faktu, że migracja przechowalni PDM jest złożonym, niełatwym procesem, to firma musi zdecydować się na wykonanie tego trudnego działania.
O programie
SOLIDEXPERT przygotował narzędzie, które może pomóc firmom w migracji danych ze starych do nowych przechowalni PDM oraz znacznie przyspieszyć i uprościć ten proces. Narzędzie o nazwie PDM Migrator to samodzielna aplikacja, która powinna być uruchamiana w środowisku z dostępem do obu przechowalni. Wszystkie ustawienia są zapisywane w pliku konfiguracyjnym. Użytkownik może zapisać kilka ustawień konfiguracyjnych do przyszłych testów i wybrać odpowiednie dla już docelowej, finalnej migracji. Narzędzie zostało zbudowane zgodnie z zaleceniami SOLIDWORKS, a wszystkie operacje zapisu danych są wykonywane przy użyciu API PDM i SOLIDWORKS.
PDM Migrator pozwala wybrać odpowiednie opcje w zależności od konkretnych wymagań procesu migracji i ostatecznego celu jaki chcemy uzyskać. Podczas opracowywania tego rozwiązania przyjęto jedno ważne założenie: migracja jest przeprowadzana dla ostatnich wersji plików. Dlatego nie ma historii plików ani odniesień do konkretnych wersji. To ograniczenie musiało zostać wdrożone, w przeciwnym razie migracja sprowadziłaby się do klonowania starej przechowalni wraz ze wszystkimi jej problemami do nowego środowiska.
Analiza danych źródłowych
Dane produktu w przechowalni PDM są znacznie bardziej kompleksowe niż w zwykłych plikach przechowywanych na dysku twardym. Połączenie repozytorium pliku i bazy danych oraz sieci referencji plików pochodzących z aplikacji 3D CAD wymusza potrzebę perfekcyjnego przygotowania procesu migracji. Dlatego pierwszym krokiem w procesie migracji powinna być analiza danych źródłowych.
- Rozmiar przechowalni
- Zduplikowane nazwy plików
- Zmienne użyte w obu przechowalniach
- Użyte typy plików
- Wyewidencjonowane pliki
- Błędne odniesienia
- Odniesienia do starszych wersji
- Odniesienia do plików spoza przechowalni
Wyniki takiej analizy mogą być pomocne w podjęciu decyzji o strategii procesu migracji. Inne niezbędne czy też przydatne rodzaje analiz można dodać do narzędzia, jeśli tylko przechowywane dane i baza danych PDM pozwalają na wyciągnięcie takich informacji.