aktualności

3DEXPERIENCE World 2024 – Dzień 1 | Podsumowanie

Za nami pierwsza sesja generalna i pierwszy dzień konferencji 3DEXPERIENCE World 2024. Czterodniowy program konferencji został poświęcony technologiom, trendom i strategiom związanym między innymi ze sztuczną inteligencją, innowacjami opartymi na współpracy oraz wirtualnymi bliźniakami. Na scenie przywitał gości Gian Paolo Bassi, Senior Vice President Dassault Systemes, który wjechał na scenę klasycznym, w pełni elektrycznym Shelby Cobra, przypominając zgromadzonym 4700 uczestnikom z ponad 30 krajów, że konferencja obchodzi w tym roku swoje 25-lecie.

Integracja narzędzi Dassault Systemes z AI

Gian Paolo zaprosił na scenę osobę, która przez wiele lat definiowała przyszłość produktów Dassault Systemes - Bernarda Charlesa, Executive Chairman w Dassault Systemes. Bernard ogłosił przekazanie sterów Pascalowi Dalozowi, który obejmie stanowisko nowego CEO Dassault Systemes. Mimo nieobecności Pascala na konferencji, Bernard wyraził przekonanie co do jego zdolności do prowadzenia firmy w przyszłość.

Prezentacja Bernarda opierała się na przyszłości produktów Dassault Systemes i na tym, gdzie zmierza przyszłość inżynierii. Opowiedział on o produktach, o których aktualnie mówi się najwięcej, czyli o Platformie 3DEXPERIENCE oraz projektowaniu i współpracy w chmurze, jednak tematem przewodnim jego prezentacji była rola AI w inżynierii.

„Przyszłość projektowania polega na łączeniu mocy między modelowaniem, symulacją a sztuczną inteligencją, wszystko to w ramach Platformy 3DEXPERIENCE” – mówił Bernard. W kontekście innowacji technologicznych, Charles przedstawił nową opatentowaną technologię wykorzystującą AI i MODSIM (Modeling and Simulation) do projektowania, na przykładzie uchwytu kierownicy do roweru elektrycznego. Integracja narzędzi Dassault Systemes z AI umożliwi, na podstawie wstępnych szkiców, generowanie kilku wariantów projektowych, które mogą być mniej lub bardziej zbliżone do pierwotnego zamysłu. Dzięki temu, z prostego szkicu będziemy mogli uzyskać kilka koncepcji, spośród których wybierzemy tę, która najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowo użytkownicy zyskają możliwość skanowania przestrzeni oraz definiowania interesujących ich parametrów, co pozwoli AI sugerować różne rozwiązania, na przykład w zakresie umeblowania mieszkania. Bernard podkreślił, że AI jest już integralną częścią platformy Dassault Systèmes, a nowe doświadczenia projektowe wspomagane przez AI zostaną wdrożone we wszystkich aplikacjach projektowych firmy do końca roku.

Następnie Gian Paolo zabrał nas w przeszłość i pokazał, jak SOLIDWORKS zmienił się na przestrzeni lat. Mówił o zaufaniu do firmy DS i oprogramowaniu SOLIDWORKS. Zaufaniu, wytworzonym przez społeczność SOLIDWORKS, które jest silniejsze niż kiedykolwiek. Ta społeczność tworzy aktualnie nową generację inżynierów, którzy będą zaangażowani w kolejne lata transformacji przemysłu. Teraz nadchodzi kolejne wyzwanie związane z zaufaniem, ponieważ w tym momencie stoi przed nimi nowa wizja na kolejne lata.

„Modele 3D nie są już wystarczające. Musimy zacząć działać wspólnie w inny sposób i przenieść te modele do świata rzeczywistego tak blisko, jak tylko się da, i zobaczyć, jak wpływają one na wszystkie aspekty prawdziwego życia, zanim zostaną zrealizowane” – mówił Gian Paolo. Gian przedstawił w tym miejscu Platformę 3DEXPERIENCE, która zapewnia dostęp do pełnej gamy rozwiązań umożliwiających modelowanie, symulacje czy wymianę informacji.

Historia i sukces ARTHUR BUS GmbH

Następnie przyszedł czas na podzielenie się sukcesami klientów. Jednym z nich był klient SOLIDEXPERT – ARTHUR BUS GmbH, którego mamy przyjemność cały czas wspierać. Podczas wydarzenia na scenie pojawił się Philipp Glonner, współzałożyciel i CEO ARTHUR BUS GmbH. Przedstawił on wizję firmy, która koncentruje się na rozwijaniu pojazdów przyszłości, charakteryzujących się zerową emisją. Transport autobusowy, mimo swojej długiej historii, nadal pozostaje jednym z najbardziej efektywnych i skalowalnych rozwiązań w publicznym transporcie.

Glonner podkreślił, że choć wiele autobusów nadal korzysta z napędów spalinowych, ARTHUR BUS GmbH idzie inną drogą, oferując nowoczesne, ekologiczne autobusy z napędem bezemisyjnym. Kluczowym elementem w rozwoju tych innowacyjnych pojazdów jest wykorzystanie portfolio 3DEXPERIENCE Works od Dassault Systemes. Philipp Glonner szczegółowo omówił, dlaczego jego firma zdecydowała się na te konkretne rozwiązania. W jego ocenie, decydujące były trzy główne cechy Platformy 3DEXPERIENCE: wydajność, bezpieczeństwo i elastyczność. Te aspekty są niezbędne dla ARTHUR BUS w tworzeniu pojazdów, które nie tylko spełniają obecne wymogi ekologiczne, ale również są gotowe sprostać przyszłym wyzwaniom w transporcie publicznym.

Usprawnienie współpracy między inżynierami elektrykami, a mechanikami

Następnie Manish Kumar, Chief Executive Officer w SOLIDWORKS, wraz z Michaelem Jacksonem, VP of Research w CADENCE, ogłosili partnerstwo mające na celu dostarczenie zintegrowanego rozwiązania elektromechanicznego dla użytkowników SOLIDWORKS. To partnerstwo ma na celu usprawnienie współpracy między inżynierami elektrykami a mechanikami oraz przyspieszenie procesu rozwoju systemów elektromechanicznych, optymalizując projekt pod kątem technologicznym i biznesowym.

Manish dostarczył również aktualizacje na temat DraftSight, HomeByMe oraz nowych funkcji zasilanych przez AI, które są włączane do narzędzi projektowych SOLIDWORKS.

Program SOLIDWORKS dla Startupów

Suchit Jain, Vice President of Strategy and Community dla 3DEXPERIENCE Works, podkreślił wkład 7,5 miliona twórców w społeczności SOLIDWORKS w rozwój innowacji, które mają potencjał zmienić świat na lepsze. Program SOLIDWORKS dla Startupów został przedstawiony jako platforma dla pionierskich projektów, takich jak DBOX – autonomiczny dron, czy innowacyjny wózek dziecięcy Gluxkind, demonstrując siłę współpracy i projektowania wspieranego przez platformę 3DEXPERIENCE.

Ewolucja technologii

1 dzień konferencji 3DEXPERIENCE World 2024 zakończył się inspirującym wystąpieniem dr. Lonnie Johnsona, który podzielił się swoimi przemyśleniami na temat ewolucji technologii i jej wpływu na przyszłość ludzkości. Jego bogata kariera, obejmująca pracę w NASA oraz Siłach Powietrznych USA, gdzie zajmował się najbardziej zaawansowanymi robotami swoich czasów, stanowiła tło dla dyskusji o innowacjach w różnych branżach.

Dr Lonnie Johnson, w swoim wystąpieniu, zwrócił uwagę na globalne wyzwania, takie jak poszukiwanie odnawialnych źródeł energii i rola, jaką technologia, w tym AI, może odegrać w przyszłości ludzkości. Jego przemówienie podkreśliło znaczenie innowacji technologicznych w rozwiązywaniu problemów globalnych i rozwijaniu zrównoważonej przyszłości.

Zespół SOLIDEXPERT podczas 1 dnia konferencji

Zespół SOLIDEXPERT, zawsze na pierwszej linii jeśli chodzi o innowacje w dziedzinie projektowania i inżynierii, z zainteresowaniem uczestniczył w pierwszych prelekcjach i warsztatach. Pierwszy dzień konferencji był dla nich okazją do zgłębienia najnowszych trendów i technologii, które kształtują przyszłość branży. Wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami konferencji stanowiła dla nich bezcenną wartość, otwierając nowe perspektywy i możliwości.

Tymczasem zespół WOODEXPERT, nasi specjaliści od rozwiązań dla branży meblarskiej, zaprezentowali swoje innowacyjne produkty na stanowisku numer 627. Już pierwszego dnia, stanowisko cieszyło się zainteresowaniem, przyciągając licznych odwiedzających, którzy chcieli zobaczyć, jak nowoczesne technologie mogą transformować ich branżę.

Konferencja jeszcze się nie zakończyła, a pierwszy dzień już dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i cennych doświadczeń. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne dni, które z pewnością przyniosą jeszcze więcej inspirujących spotkań, prelekcji i możliwości do nawiązania nowych, wartościowych kontaktów biznesowych.

Zachęcamy do udziału w 2 i 3 dniu 3DEXPERIENCE World 2024 i obejrzeniu transmisji live!

Autor
solidexpert

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej