aktualności

Czy i jak mogę przetestować Platformę 3DEXPERIENCE?

Platforma 3DEXPERIENCE jest narzędziem rozbudowanym, ale jednocześnie bardzo skalowalnym. Rozwiązane jest to poprzez utworzenie wielu modułów (tzw. ról), które Klient z dużą elastycznością może dobierać, aby uzyskać funkcjonalności, których potrzebuje, jednocześnie nie kupując modułów/ról, które nie są mu potrzebne. Sam zestaw ról jest między innymi dobierany na podstawie funkcji jaką pełni dana osoba w przedsiębiorstwie. Inny zestaw ról będzie proponowany dla konstruktora, inny dla handlowca a jeszcze inny dla kierownika projektu. Dlatego zanim odpowiem na pytanie dotyczące zasadności testowania tego rozwiązania, potrzebuję krótko wyjaśnić sposób działania Platformy 3DEXPERIENCE oraz zasady jej testowania.

Skalowalność Platformy 3DEXPERIENCE w praktyce

Dla lepszego zobrazowania tego, jak Platforma 3DEXPERIENCE jest skalowalna, posłużę się przykładem, gdzie dla środowiska Klienta, potrzebującego dostęp do stosunkowo podstawowych funkcjonalności jakimi jest proste zarządzanie dokumentacją techniczną (CAD) w oparciu o rozwiązanie klasy PLM/PDM, możliwy jest zakup wyłącznie podstawowych ról, np. 3DSwymer (IFW-OC)Collaborative Industry Innovator (CSV-OC) i Collaborative Designer for SOLIDWORKS (UES-OC). Natomiast w momencie rozwoju firmy i chęci rozszerzenia możliwości systemu o rozwiązania klasy PLM, możemy dodać np. rolę do zarządzania projektami, Project Planner (XPP-OC) czy rozwinąć nasze środowisko o narzędzia do symulacji, 3DEXPERIENCE SIMULIA, lub do zarządzania produkcją, 3DEXPERIENCE DELMIAWorks.

Niewątpliwą zaletą jest to, że dodając kolejne moduły/role po prostu zaczynamy mieć do nich dostęp i możemy korzystać już z istniejących danych. Żadna integracja systemów nie jest wymagana, ponieważ całość działa w oparciu o jedno, zintegrowane środowisko Platformy 3DEXPERIENCE, dostępnego z dowolnego urządzenia posiadającego przeglądarkę internetową, niezależnie czy działa w oparciu o system Windows, macOS, Android, iOS czy inne.

Co obejmują testy Platformy 3DEXPERIENCE?

Testy Platformy 3DEXPERIENCE obejmują dostępne role w portfelu rozwiązań Public Cloud 3DEXPERIENCE Works w zakresie wszystkich, pięciu domen, tj. Projektowania / Inżynierii (ang. Design / Engineering), Symulacji (ang. Simulation), Produkcji (ang. Manufacturing / Production), Marketingu / Sprzedaży (ang. Marketing / Sales) oraz Zarządzania (ang. Governance).

Ze względu na stosunkową dużą ilość oferowanych ról w portfelu rozwiązań tego systemu, zdecydowanie zachęcamy do dokonywania wyboru z naszą pomocą. Z chęcią zaprezentujemy rozwiązanie i pomożemy dobrać te role, które spełniają Państwa oczekiwania. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo na naszej stronie: Kontakt – SOLIDEXPERT

Gdybyście jednak woleli sami najpierw poczytać o konkretnych rozwiązaniach zachęcamy do zapoznania się z portfelem 3DEXPERIENCE Works na stronach:

Ile trwają testy Platformy 3DEXPERIENCE?

Czas trwania testów rozwiązań Platformy 3DEXPERIENCE jest uzależnione od tego czy pracujecie Państwo już w tym środowisku, czy dopiero jesteście zainteresowani rozpoczęcie pracy na Platformie 3DEXPERIENCE.

W przypadku, gdy nie korzystacie Państwo jeszcze z rozwiązań 3DEXPERIENCE, możecie testować wybrane role z portfela Public Cloud 3DEXPERIENCE Works przez okres 90 dni. Po tym okresie, możecie Państwo zakupić interesujące Was role i tym samym, udostępnione środowisko testowe staje się waszym produkcyjnym środowiskiem. Lub nie przedłużać dostępu do ról co będzie skutkowało skasowaniem środowiska testowego i wszystkich danych jakie się na nim znajduje w okresie 14 dni od daty zakończenia 90-dniowego okresu testowego.

W przypadku, gdy jesteście już Państwo użytkownikami rozwiązań 3DEXPERIENCE, wtedy dostęp do testowania nowych ról jest możliwy przez okres 30 dni i odbywa się on w taki sposób, że nowa rola jest bezpłatnie udostępniania w ramach już posiadanej przestrzeni (tzw. tenantu).

Ile kosztują testy Platformy 3DEXPERIENCE?

Aby móc testować Platformę 3DEXPERIENCE należy uiścić opłatę na poziomie 315€* netto od jednego użytkownika. Jest to koszt licencji 3DSwymer (IFW-OC) i Collaborative Industry Innovator (CSV-OC) na okres 3 miesięcy.

*podana cena jest ważna na marzec 2023 i w przyszłości może ulec zmianie.

Czego potrzebuję, aby rozpocząć testy Platformy 3DEXPERIENCE?

Poza oczywiście czasem, który należy móc przeznaczyć na wykonanie testów :-), każdy użytkownik musi założyć swój własny 3DEXPERIENCE ID zarejestrowany na służbowy adres e-mail. Założenie konta jest darmowe oraz, niezależnie od przystąpienia do testów, daje dostęp do wielu społeczności użytkowników. Jeśli już Państwo posiadali własne SOLIDWORKS ID, zostało ono automatycznie połączone z 3DEXPERIENCE ID. W związku z tym logowanie może nastąpić za pomocą tych samych poświadczeń. Informacje o tym jak założyć nowe konto, znajdziecie Państwo w naszym artykule: Platforma 3DEXPERIENCE – Jak założyć 3DEXPERIENCE ID i otrzymać darmowy dostęp do społeczności w aplikacji 3DSWYM? – SOLIDMANIA

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, że aby rzetelnie móc przetestować Platformę 3DEXPERIENCE, należy dobrze rozumieć zasady jej działania, co może być trudne jeśli chcielibyście wykonać to samodzielnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczony czas na przetestowanie rozwiązania. Aby Państwu pomóc w tym wyzwaniu, oferujemy profesjonalne wsparcie przez cały okres testów.

Istotny również jest odpowiedni dobór ról, które chcielibyście testować. Wybór wszystkich ról to testów mija się z celem, ponieważ dostępnych modułów/ról jest więcej, niż w praktyce 5 użytkowników będzie w stanie rzetelnie przetestować przez okres 90 dni. Dlatego wręcz wskazane jest nasze wsparcie w odpowiednim doborze ról a dobrą praktyką przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej, która ma na celu zweryfikowanie potrzeb Klienta i odpowiedni dobór rozwiązań, które te potrzeby mogą obsłużyć.

Czy otrzymam pomoc w doborze odpowiedniego zestawu ról do testów?

Oczywiście! Nawet zachęcamy do Państwa, aby wszelkie testy rozpocząć od kontaktu z nami. Z chęcią się spotkamy z Państwem czy to w formie zdalnej, czy to na miejscu w Państwa lub naszej siedzibie. Na spotkaniu zaprezentujemy Platformę 3DEXPERIENCE, omówimy Państwa potrzeby oraz zaproponujemy możliwe rozwiązania. Ustalimy też okres testów tak, aby zarezerwować czas naszego specjalisty, który poprowadzi dla Państwa szkolenia czy będzie służył wsparciem w czasie testów. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo na stronie: https://solidexpert.com/kontakt/

Co obejmuje analiza przedwdrożeniowa?

Głównym celem analizy wykonywanej przed docelowym zakupem oraz wdrożeniem ról 3DEXPERIENCE jest odpowiedni dobór zakresu rozwiązań (ról) oraz zakresu usług (wdrożenia, konfiguracji, szkoleń), aby zarówno spełnić oczekiwania Klienta jak i zapewnić pozyskanie wymaganych kompetencji przez zespół Klienta do prawidłowej obsługi posiadanego narzędzia.

Poprawne wdrożenie obejmujące zarówno konfigurację środowiska 3DEXPERIENCE jak i szkolenia dla zespołu korzystającego z narzędzia jest kluczem do sukcesu i powinno być traktowane jak punkt obowiązkowy.

Sama analiza przedwdrożeniowa różni się w zależności od potencjalnego zakresu jaki Klient chce obsłużyć:

 • Przykładowo, jeśli mówimy o środowisku 5 konstruktorów, którym zależy na stworzeniu wspólnej przestrzeni do przechowywania dokumentacji technicznej (CAD) bez potrzeby obsługi dodatkowych obszarów (zarządzanie projektem, symulacje, integracja z systemem ERP czy inne) to dobór odpowiednich ról czy ustalenie zakresu wdrożenia jesteśmy w stanie przygotować już na podstawie stosunkowo krótkiego wywiadu i spotkania handlowo-technicznego.
 • Z kolei w przypadku, gdy oczekiwania Klienta obejmują bardziej zaawansowane procesy biznesowe, wykorzystanie zaawansowanych narzędzi zarówno z jednej jak i wielu domen, w takiej sytuacji wskazane jest rozpoczęcie prac od szerszej analizy obejmującej wywiady z różnymi działami, zebranie i przetworzenie zebranych informacji oraz sporządzenie raportu przedstawiającego koncepcję wdrożenia systemu wraz z opisaniem zestawów ról potrzebnych dla konkretnej osoby pełniącej daną funkcję w przedsiębiorstwie.

Podsumowanie: Czy powinienem przetestować Platformę 3DEXPERIENCE?

Aby odpowiedzieć na pytanie „Czy i jak mogę przetestować Platformę 3DEXPERIENCE?” należy się zastanowić jaki zakres rozwiązań chcielibyśmy testować. Weźmy pod uwagę, że:

 • Środowisko testowe dla nowych Klientów jest udostępniane na okres 90 dni a po tym okresie, wszystkie zapisane dane są bezpowrotnie kasowanie (po okresie 14 dni od zakończenia testów, jeśli Klient nie przedłuży dostępu do platformy 3DEXPERIENCE).
 • W przypadku korzystania już z rozwiązań 3DEXPERIENCE, nowe role można testować przez okres 30 dni.
 • Koszty dostępu do środowiska testowego są równe 3-miesięcznej opłacie za dwie, podstawowe role, tj. 3DSwymer (IFW-OC) i Collaborative Industry Innovator (CSV-OC)Koszty należy pomnożyć przez ilość użytkowników mających mieć dostęp do środowiska testowego. Do kosztów samy ról, należy doliczyć koszty wynikające z usług, takich jak analiza przedwdrożeniowa, wdrożenie czy szkolenia z obsługi systemu. Koszty usług są bezpośrednio uzależnione od zakresu jaki mają obejmować. Zakres jest każdorazowo, indywidualnie ustalany z Klientem.
 • Testy powinny rozpocząć się od dodatkowych szkoleń z użytkowania Platformy 3DEXPERIENCE, które zapewnią Państwu pełne zrozumienie działania systemu i pozwolą na świadome przetestowanie oferowanych rozwiązań.
 • Testować można wszystkie dostępne role z portfela Public Cloud 3DEXPERIENCE Works.

W związku z powyższym, jeśli Państwo jesteście zainteresowani wyłącznie rolami oferującymi podstawowe zarządzanie danymi, wzbogaconymi o konektor do oprogramowania CAD, być może lepszym rozwiązaniem byłby zakup właściwych roli, które również są dostarczane w interwałach 3‑miesiecznych lub 12-miesiecznych oraz wykonać pełne wdrożenie Platformy 3DEXPERIENCE, który przystosuje system do Państwa potrzeb. Koszty mogą okazać się porównywalne a w przypadku chęci kontynuowania pracy w systemie, zachowacie Państwo dotychczasowe dane i konfigurację.

Testowanie Platformy 3DEXPERIENCE może za to być bardzo korzystne, jeśli rozważacie Państwo zakup większej ilości ról lub bardziej zaawansowanych narzędzi. W takiej sytuacji, taka oferta może być dla Państwa bardzo korzystna.

Niezależnie od skorzystania z możliwości testów czy nie, czynnikiem kluczowym wpływającym na sukces rozpoczęcia pracy w środowisku 3DEXPERIENCE jest przeprowadzenie profesjonalnego wdrożenia, które m.in. obejmuje konfigurację systemu oraz szereg szkoleń dla docelowych użytkowników, zapewniający pozyskanie wymaganych kompetencji do prawidłowego korzystania z dostępnych narzędzi.

Aby jak najlepiej wesprzeć Państwa w podjęciu właściwej dla Państwa decyzji, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami. Dane kontaktowe znajdziecie Państwo na stronie: Kontakt – SOLIDEXPERT.

Autor
Kamil Wilkosz

Lider zespołu PDM / PLM

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej