aktualności

DraftSight dla branży architektonicznej

Architekt i inżynier budownictwa to osobne tytuły zawodowe, choć powiązane ze sobą kierunki wykształcenia. Przedstawiciele tych zawodów ściśle ze sobą współpracują, często posługują się podobnym językiem i – przynajmniej dla osób spoza branż – niemal identycznymi rysunkami. Chociaż w przypadku DraftSight obie grupy będą posługiwały się podobnymi narzędziami, istnieją jednak pewne zestawy funkcji, z których architekci skorzystają znacznie częściej niż pozostali użytkownicy.

Bloki

Bloki to tworzone przez użytkowników symbole do wielokrotnego użycia. Mogą być nimi drzwi, okna, meble, ceramika sanitarna i armatura, rośliny, ale także symbole używane do oznaczenia pomieszczeń. Użytkownicy DraftSight mogą:

 • Definiować własne bloki zarówno lokalnie jak i globalnie (zewnętrzne – w postaci plików),
 • Importować istniejące bloki zewnętrzne,
 • W pełni wykorzystać bloki dynamiczne programu AutoCAD,
 • Tworzyć i używać bloków z atrybutami (opisami),
 • Użyć palety zasobów projektu do wstawiania bloków z biblioteki,
 • Edytować bloki (geometrię i właściwości).

Począwszy od wersji 2020 DraftSight umożliwia pełne wykorzystanie bloków dynamicznych stworzonych w programie AutoCAD, wykorzystując wszystkie ich cechy – parametry, operacje, więzy wymiarowe i geometryczne oraz różne tryby widoczności. Bloki dynamiczne sprawdzą się dla drzwi i okien, w których mogą mieć z góry określone warianty wymiarów, ale również dla elementów wyposażenia – przykładem może być jeden uniwersalny blok dla różnych modeli umywalki czy kabiny prysznicowej.

Obraz zawierający strzałka Opis wygenerowany automatycznie

Niezwykle przydatnym rozwiązaniem w branży architektonicznej są bloki z atrybutami, czyli zmiennymi opisami, dopasowanymi przy wstawianiu. Można je wykorzystać m.in. do wyświetlenia informacji o pomieszczeniu, tworząc atrybuty dla numeru, nazwy, powierzchni czy rodzaju posadzki.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, sprzęt elektroniczny, wyświetlanie Opis wygenerowany automatycznie

Dzięki narzędziu, jakim jest paleta Zasoby projektu możliwe jest przygotowanie biblioteki bloków tak, aby wstawiać je jednym przeciągnięciem z okna bezpośrednio do rysunku.

W razie potrzeby użytkownik może wykonać edycję bloku modyfikując jego geometrię i właściwości tak, jak przy edycji zwykłych obiektów. Edycja nie kończy się na samej geometrii – w prosty sposób można zmienić również punkt bazowy, aby ułatwić wstawianie poszczególnych symboli.

Odniesienia zewnętrzne

Odniesieniami zewnętrznymi, tzw. XREF-ami są dokumenty połączone z bieżącym rysunkiem, a nie stanowiące jego części. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest wczytanie do aktywnego rysunku nawet całego rzutu piętra, bez znaczącego zwiększania rozmiaru pliku (przechowywane jest tylko łącze do dokumentu odniesienia, a nie wszystkie informacje). Uniknie się tym samym niepotrzebnego dublowania geometrii i zapewni pracę na aktualnych rysunkach.

Jako odniesienie można wczytywać:

 • Inne rysunki DraftSight w formacie .dwg,
 • Obrazy rastrowe w formatach .bmp, .gif, .png, .jpg, .jpeg, .tif, .tiff,
 • Pliki programu Microstation w formacie .dgn,
 • Dokumenty w formacie .pdf.

Narzędzia wyboru

Bez precyzyjnej i łatwej selekcji obiektów edycja byłaby niezwykle uciążliwa. Właśnie dlatego w DraftSight użytkownik ma do dyspozycji narzędzia selekcji daleko wykraczające poza standard:

 • Zaznaczanie oknami wielobocznymi – przydatne podczas rozciągania i innych edycji, w takcie których chcemy „ominąć” część obiektów.

 • Wykorzystanie poprzedniego zbioru selekcji – przy kolejnej operacji dla tego samego zestawu obiektów nie trzeba ich wybierać ponownie – wystarczy wywołać jedną opcję, aby program zrobił to za użytkownika.

 • Narzędzie Inteligentny wybór – rewelacyjne rozwiązanie, dzięki któremu DraftSight wybierze (lub wykluczy z istniejącej selekcji) obiekty na podstawie kryteriów podanych przez użytkownika.

 • Narzędzie Wybierz pasujące – po wyborze pierwszego obiektu użytkownik może wszystkie podobne, np.: zaznacz jeden blok drzwi i użyj tej opcji do zaznaczenia wszystkich drzwi w całym rysunku.

Po odnalezieniu najlepszej dla siebie metody selekcji – często zależnej od sposobu przygotowania rysunku – jej sprawne stosowanie potrafi skrócić czas wybierania obiektów z minuty do kilku sekund.

Narzędzia edycyjne

Przesunięcie drzwi, okna, ściany, zmiana rozmiarów pomieszczenia lub tarasu, wydłużenie lub ucięcie linii do punktu przecięcia w trakcie rysowania ścian, przeskalowanie obiektu tak, aby jego wymiary były zgodnie z pozostałymi – to codzienność przy rysunku architektonicznym.

Edycja – nawet ta bardziej złożona – wcale nie musi wiązać się z koniecznością ciągłego rysowania linii pomocniczych, ich wydłużania i ucinania oraz przenoszenia obiektów (często wymagającego rozbijania elementów i ponownego ich łączenia). W DraftSight bezproblemowo:

 • Wykonasz przesunięcie okien, ścian lub drzwi bez uciążliwej edycji elementów (dzięki funkcji rozciągania),
 • Wykonasz niezbędne podczas tworzenia rzutu przedłużenie lub ucięcie linii do punktu przecięcia (dzięki specyficznemu zastosowaniu zaokrąglania i fazowania),
 • Wskażesz odpowiedni punkt bez rysowania linii pomocniczych (dzięki trybom śledzenia lokalizacji oraz lokalizacji względem obiektów),
 • Precyzyjnie dopasujesz wymiary wstawianych obiektów (dzięki skalowaniu z odniesieniem i funkcji dopasowywania).

DraftSight posiada odpowiedni zestaw funkcji rysunkowych, edycyjnych oraz trybów pracy i ustawień, dzięki którym tworzenie i edycja planów nie jest ani uciążliwa, ani czasochłonna.

Narzędzia widoku

Jak w łatwy sposób dopasować wyświetlanie bez ciągłego przybliżania i oddalania widoku, nie wspominając o zmianie ustawień warstw czy modyfikacji układów współrzędnych? Wykorzystać nazwane widoki – zarówno w modelu jak i na arkuszach. Narzędzie Widoki umożliwia zapamiętanie i łatwe przywrócenie tego, co aktualnie pokazywane jest na ekranie. Zapisane widoki obejmują zatem:

 • Powiększenie konkretnego obszaru – efekt polecenia ZOOM,
 • Konfigurację warstw – wszystkie ustawienia z menedżera warstw,
 • Zmodyfikowanych układów współrzędnych – zapamiętanie zmiany układu współrzędnych i ewentualnego dopasowania widoku.

Wydruk

Korzystając z arkuszy wydruku można precyzyjnie przygotować dokumentację zawierającą pełną tabelkę rysunkową oraz odpowiednie widoki w określonych skalach. Najważniejsze opcje dostępne przy drukowaniu oferowane przez DraftSight to:

 • Sterowanie właściwościami warstw w rzutni – na arkuszu warstwy mogą być wyświetlane inaczej niż w modelu: dotyczy to zarówno widoczności, jak i ich właściwości (możliwość ukrycia, zmiany koloru),
 • Tabele stylów wydruku – określenie wirtualnych pisaków dla urządzenia drukującego i przypisanie konkretnej grubości linii dla każdego koloru,
 • Skalowanie adnotacji – określenie rozmiarów tekstu, wymiarów, bloków oraz skali kreskowania nie na modelu, a na wydruku (możliwość wydruku w kilku różnych skalach bez konieczności edycji opisów),
 • Drukowanie seryjne – ustalenie kolejki wydruku arkuszy, bez konieczności drukowania każdego osobno – bardzo doceniana przez architektów funkcjonalność!

Podsumowanie

DraftSight jest narzędziem, które doskonale się sprawdzi w branży architektonicznej – nie tylko ze względu na przystępną cenę i stosunkowo nieduże wymagania systemowe. Pamiętajmy, że:

 • Program posiada wszystkie funkcje wykorzystywane na co dzień w pracy architekta,
 • Jego funkcjonalność nie ustępuje innym programom CAD 2D (w tym AutoCAD),
 • Posiada wiele pakietów, z których każdy wybierze najbardziej odpowiedni dla siebie.

Na potrzeby tworzenia rysunków architektonicznych DraftSight może spełnić Twoje oczekiwania w 100%. Przekonaj się pobierając próbną wersję na naszej stronie. Zachęcamy również do zapoznania się z dostępnymi pakietami programu oraz porównaniem ich funkcjonalność z innymi programami CAD na stronie poświęconej DraftSight.

Jeśli jesteś już użytkownikiem programu, a chcesz lepiej poznać omawiane w artykule funkcje (i nie tylko), zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleń, dzięki którym zdobędziesz cenne umiejętności i poznasz wiele praktycznych trików.

Wybierz wersję i zakup program DraftSight w 3 minuty:

DraftSight Standard [WYCOFANY 08.2021]

Zakup licencji DraftSight Standard

 • Dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą przenieść swoje wizje i pomysły do uniwersalnego formatu cyfrowego bez inwestowania dużych środków finansowych,
 • Dla studentów kierunków technicznych i architektonicznych,
 • Dla nauczycieli przedmiotów technicznych,
 • Dla technologów, którzy potrzebują dodatkowego programu do przygotowania np. programów na laser,
 • Dla wszystkich innych, którzy potrzebują rozwiązania do tworzenia i edycji plików DWG i DXF,
 • Dla osób, którzy nie wymagają pomocy technicznej dostawcy i preferują licencje dzierżawione.

DraftSight Professional

Zakup licencji DraftSight Professional

 • Dla profesjonalistów i mniejszych przedsiębiorstw, którzy potrzebują zaawansowanego narzędzia CAD 2D, którego funkcjonalności można rozbudować o dodatki i makra, które przyśpieszą codzienną pracę,
 • Dla architektów, którzy dzięki połączeniu z platformą HomeByMe mogą w prosty sposób wykonać trójwymiarową wizualizację, a następnie jednym kliknięciem wyeksportować dane do w pełni zwymiarowanego rzutu w formacie DWG,
 • Dla konstruktorów tworzących profesjonalną dokumentację wykonawczą i złożeniową, gdzie wykorzystaniu m.in. narzędzia Toolbox: automatyczne listy materiałowe, tabele rewizji, wstawianie otworów i elementów złącznych zgodnych z wybranymi normami, symboli spoin, wykończenia powierzchni itp.,
 • Dla technologów, których pracę znacząco może ułatwić wbudowany generator G-kodu,
 • Dla użytkowników, którzy pracują na zeskanowanej dokumentacji, którzy dzięki narzędziu Image Tracer mogą dokonać konwersji z formatu graficznego do DWG,
 • Dla osób i firm, które nie wymagają pomocy technicznej dostawcy i preferują licencje dzierżawione.

DraftSight Premium

Zakup licencji DraftSight Premium

 • Dla profesjonalistów i mniejszych przedsiębiorstw, którzy poza funkcjonalnościami DraftSight Professional dodatkowo potrzebują podstawowych funkcjonalności modelowania 3D,
 • Dla klientów indywidualnych, którzy potrzebują taniego rozwiązania do modelowania trójwymiarowego, dzięki któremu będą mogli swoje pomysły pierwsze przelać w formę cyfrową, a następnie wydrukować na drukarkach 3D,
 • Dla osób i firm, które nie wymagają pomocy technicznej dostawcy i preferują licencje dzierżawione.

AUTOR:

Mariusz Kasprzak

Specjalista techniczny ds. CAD/PDM

,

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej