aktualności

Od projektowania do produkcji w jednym systemie?

Przez ostatnie lata, coraz mocniej w polskich fabrykach można zaobserwować wzrost zainteresowania rozwiązaniami Przemysłu 4.0. Według badania „W stronę Przemysłu 4.0”

Przez ostatnie lata, coraz mocniej w polskich fabrykach można zaobserwować wzrost zainteresowania rozwiązaniami Przemysłu 4.0. Według badania „W stronę Przemysłu 4.0” przeprowadzonego przez Computerworld oraz TIDK aż 80% przedsiębiorstw wskazuje wzrost efektywności lub produktywności procesów wytwórczych po transformacji cyfrowej. Co więcej, 60% twierdzi, że Przemysł 4.0 wpływa na ograniczenie kosztów, co w efekcie przedkłada się na zwiększenie zysków firm. W celu uzyskania takich wyników niezbędne są inwestycje w park maszynowy, oprogramowanie czy optymalizacje procesów realizowanych we własnym przedsiębiorstwie. Połączenie tych trzech czynników jest niesamowicie czasochłonne, a także wymaga dużego nakładu pracy zespołu wewnątrz organizacji, a także zewnętrznych partnerów.

Przez blisko 18 lat koncentrowaliśmy się w jaki sposób zoptymalizować procesy: projektowania, zarządzania dokumentacją czy przygotowaniem obróbki CNC. Ostatnie 3 lata w SOLIDEXPERT intensywnie rozwijamy 2 dodatkowe obszary działalności:

 • Specjalistyczne wdrożenia CAM, optymalizacja procesu obróbki CNC,
 • Optymalizacja procesów produkcyjnych, wdrożenia rozwiązań klasy ERP.

Postanowiliśmy zbudować własny oddział produkcyjny w którym stworzyliśmy mikro przedsiębiorstwo w którym zostały zintegrowane wszystkie oferowane przez nas rozwiązania. Gotowe środowisko obejmuje:

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

To miejsce gdzie w namacalny sposób można zweryfikować wdrożone rozwiązania od etapu projektowania poprzez przygotowanie produkcji, zlecenia produkcyjne, zarządzanie finansami do produkcji gotowych detali włącznie.

Połączenie wielu aplikacji tworzonych przez różnych producentów wymagało stworzenie mechanizmów pozwalających na komunikację między aplikacjami. Jednym z takich rozwiązań jest Multikonektor PDM-ERP. To autorskie rozwiązanie pozwalające na integrację środowiska SOLIDWORKS / PDM z dowolnym systemem ERP.

Z jakimi trudnościami się spotkaliśmy?

 • Ze względu na nowy obszar działalności konieczne było zaktualizowanie obecnych procesów biznesowych o dodatkowe procedury (dokumentacja, komunikacja w zespole, procesy finansowe),
 • Implementacja nowych funkcjonalności w systemach informatycznych (PDM oraz ERP),
 • Konieczność wygospodarowania czasu na wdrożenie, co było dużym wyzwaniem ze względu na bieżącą działalność firmy.

Serdecznie zapraszam do kontaktu oraz spotkania na miejscu na hali produkcyjnej. Chętnie zaprezentujemy możliwości oprogramowania, maszyny oraz połączenie całości w jeden system.

Autor:

Krzysztof BARAN

Manager ds. Rozwoju

,

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej