aktualności

Podsumowanie konferencji 3DEXPERIENCE World 2022

Niedawno zakończyła się konferencja 3DEXPERIENCE World 2022, na której, jak co roku, zebrało się grono inżynierów, projektantów oraz przedsiębiorców i studentów. Konferencja ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się w pełni online. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji z wydarzenia!

Wczoraj (9 lutego) zakończyła się konferencja 3DEXPERIENCE World 2022, na której, jak co roku, zebrało się grono inżynierów, projektantów oraz przedsiębiorców i studentów. Konferencja ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się w pełni online. Swój udział w niej zarejestrowało ponad 25 tys. uczestników ze 150 krajów.

Wszyscy uczestnicy mieli dostęp do szeregu sesji ogólnych, ponad 200 sesji analitycznych, 45 sesji typu meet-up prowadzonych przez lokalnych inżynierów, projektantów i przedsiębiorców m.in. z Grecji czy Rosji oraz do wirtualnych stanowisk partnerów SOLIDWORKS. Odbyły się sesje praktyczne związane z platformą 3DEXPERIENCE, egzaminy certyfikowane i konkurs Model Mania.

Jednym z wydarzeń konferencji, które zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, jest konkurs Model Mania, w trakcie którego projektanci mogą wykazać się swoimi umiejętnościami projektowania. W tym roku konkurs został podzielony na 3 części dotyczące poszczególnych rozwiązań: SOLIDWORKS, SOLIDWORKS Cloud oraz 3DEXPERIENCE, a zwycięzców każdej z kategorii wyłonionego trzeciego dnia.

Dzień 1

W czasie sesji otwierającej 3DEXPERIENCE World 2022 zaprezentowano film z wycieczki prezesa SOLIDWORKS Giana Paolo Basii po wybranych przedsiębiorstwach w Bostonie, w trakcie której ukazywał on innowacyjne rozwiązania będące odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny świat.

Transmisję ze studia rozpoczęto od przekazania funkcji prezesa SOLIDWORKS przez Giana Paolo Bassi w ręce Manisha Kumara, który swoją przygodę z pracą w SOLIDWORKS rozpoczął w 2003 roku od stanowiska programisty, a przed przejęciem roli CEO pracował jako Wiceprezes Dassault Systèmes do spraw R&D.

Motywem sesji ogólnej pierwszego dnia były wystąpienia skupione wokół tematu „Od rzeczy do zrównoważonego życia | Strategia i kierunek”. Były już Prezes SOLIDWORKS – Gian Paolo Bassi – otworzył konferencję swoim wystąpieniem poświęconym omówieniu celu przyświecającego tegorocznej konferencji, którym jest pokazanie, jakie technologie i trendy będą kształtować przyszłość inżynierii oraz nasza pracę.

Kolejne wystąpienie należało do Bernard’a Charles’a, Dyrektora Generalnego i Wiceprezesa Dassault Systèmes, który opowiadał o fabrykach doświadczeń, o tym, jak technologia Virtual Twin może pomóc w udoskonalaniu obecnych i tworzeniu nowych innowacyjnych produktów.

Mieliśmy również okazję wysłuchać Marc’a Lairet’a, kierownika ds. CAD i technicznych, oraz Pierre’a Orefice’a, założyciela i dyrektora generalnego La Machine, francuskiej firmy, której celem jest transformacja rozwoju miast i doświadczeń obywatelskich przy użyciu technologii. Omówili znaczenie tworzenia doświadczeń dla klientów.

Kolejną interesującą prezentacją było wystąpienie astrofizyka i byłego lidera działu edukacji NASA w zakresie nauk o kosmosie. Opowiedział o tym, jak rozpoczął swoją karierę pomimo przeszkód oraz jak przyjął rolę mentora dla młodzieży w niekorzystnej sytuacji. Ukazał kulisy swoich badań poświęconych koncepcji czasu oraz potęgi umysłu.

Dzień 2

Sesja ogólna drugiego dnia w całości skupiła się na technologii. Gośćmi Florence Hu-Aubigny był zespół badawczo-rozwojowy z udziałem ekspertów w dziedzinie projektowania, symulacji i współpracy. Do zespołu R&D dołączyli użytkownicy 3DEXPERIENCE Works: NASKA robotics, Exovolar i Smartflyer, aby omówić swoje doświadczenia z połączonymi narzędziami SOLIDWORKS.

Dr Tobias Brett Z NASKA robotics mówił o potrzebie pracy zdanej swojego zespołu, a rozwiązania oparte na przeglądarce, takie jak SOLIDWORKS Cloud ułatwiają jego zespołowi pracę z dowolnego miejsca i usprawniają ją dzięki wykorzystaniupołączonych narzędzi. System tworzony przez firmę NASKA ma za zadanie mineralizować dwutlenek węgla, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Zrobotyzowany system buduje ściany skalne, które są wypełniane malutkimi cząsteczkami (o rozmiarze poniżej 20 mikronów), ich zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla. Gdy cząsteczki już nasycą się dwutlenkiem węgla, spłukuje ścianę i wypełnia ją nowymi cząsteczkami.

Drugą osobą, która przedstawiła swoje innowacyjne rozwiązania, był założyciel i CEO Exovolar – Guanhao Wu, który zaprezentował swój egzoszkielet napędzany odrzutowo, umożliwiający latanie. Do jego zaprojektowania i zbudowania wykorzystał narzędzia 3DEXPERIENCE Works. Najważniejsze dla niego jest zapewnianie ludziom nadludzkiego uczucia, jakim jest lot. Bardzo użyteczne dla jego zespołu były narzędzia z rodziny SIMULIA, umożliwiające symulację w trakcie rozwoju produktu.

Trzecią firmą, która zaprezentowała rozwiązania stworzone z pomocą 3DEXPERIENCE Works, było przedsiębiorstwo Smartflyer, pracujące nad zbudowaniem elektrycznego samolotu. Na jego pokładzie będzie mogło podróżować do 4 osób na odległości ponad 500 mil. Dla zespołu Smartflyer istotna jest możliwość współpracy zespołu projektowego znajdującego się w Czechach z producentem zlokalizowanym w Szwajcarii. Inną zaletą pracy na platformie 3DEXPERIENCE Works dla zespołu Smartflyer jest brak potrzeby zatrudniania dodatkowej osoby/zespołu IT, który byłby odpowiedzialny za aktualizacje i kopie bezpieczeństwa danych. Dzięki temu zespół może działać efektywniej i skupić się na swoim głównym zadaniu zaprojektowania samolotu.

W kolejnym segmencie sesji ogólnej mogliśmy posłuchać współzałożyciela i wiceprezesa ds. rozwoju produktu Bruca Bickforda oraz inżyniera ds. rozwoju produktu Darrell’a Flagg’a w firmie STARC Systems. Ich firma projektuje i produkuje innowacyjne, tymczasowe systemy zabezpieczające, wykorzystywane w celu powstrzymywania kurzu, gruzu oraz hałasu, które się wydobywają przy realizacji projektów renowacyjnych. Dla nich korzystanie z 3DEXPERIENCE Works okazało się kluczowe w czasie pandemii i bardzo również doceniają możliwość bezpiecznej synchronizacji danych w chmurze.

Wzornictwo przemysłowe zajęło centralną scenę podczas następnego segmentu, w którym wystąpili użytkownicy i eksperci, w tym Jesse Hahne & Marc McCauley z Center for Advanced Design, Leigh Christie z Mistywest i Jason Pohl. Ten zespół stworzył wszystko, od niestandardowych motocykli i desek odrzutowych po tropicieli niedźwiedzi polarnych i uniwersalne translatory. W trakcie prezentacji podzielił się swoimi doświadczeniami i wnioskami wyciągniętymi na przestrzeni lat poświęconych projektowaniu.

Dzień 3

Ostatnia sesja konferencji 3DEXPERIENCE World 2022 była poświęcona społeczności użytkowników oprogramowania – projektantom, studentom oraz hobbystom.

W trakcie prezentacji występowali użytkownicy SOLIDWORKS z różnych części świata. Mogliśmy zobaczyć prezentację autonomicznych ciężarówek, które tworzy firma Mars Auto, aby zautomatyzować transport na dalekim dystansie. Firma Dexi, której celem jest zrobotyzowanie kuchni, w której to roboty przejmą dominująca rolę i staną się tak powszechne, jak mikrofalówki. Gravity Industries pragnie umożliwić ludziom doświadczenia lotu za pomocą plecaków odrzutowych.

Przykładem siły społeczności SOLIDWORKS i jej wsparcia dla ludzkiej innowacyjności jest fundacja Fab. Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia Sherry Lassiter, prezes i dyrektor generalnej tej organizacji, która opowiedziała o 7-letniej współpracy fundacji z DS SOLIDWORKS.

Trzeci dzień konferencji poświęcono także wykorzystaniu symulacji. Do eksperta w dziedzinie symulacji w Dassault Systemes – Delphine Genouvrier – dołączył zespół GE Healthcare w osobach Dr Josepha Lacey i Dhanachezhiana Duraikannu, którzy opowiedzieli o tym, w jaki sposób wykorzystują rozwiązania 3DEXPERIENCE w celu zrozumienia obciążeń, struktury, dynamiki płynów, wymiany ciepła, elektromagnetyki i optymalizacji projektu. Zespół GE Healthcare opowiedział o tym, jak symulacja pomogła stworzyć maszyny ratujące życie w momentach, które mają znaczenie, w tym projekt uszczelnienia elastycznego, kompresję O-ringów i technologię czujników.

Te trzy dni prezentacji były niesamowitą okazją do poznania innowacyjnych projektów oraz tego jak oprogramowanie 3DEXPERIENCE przyczynia się do ich powstawania. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji konferencji 3DEXPERIENCE World i zachęcamy do udziału w niej.

,

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej