aktualności

Zyskaj bezpłatnie SOLIDWORKS CAM w subskrypcji SOLIDWORKS!

Zastanawiałeś się kiedyś, czy potrzebujesz rozwiązania CAM? A może szukałeś narzędzi do szybkiego i skutecznego zoptymalizowania swojej produkcji? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie
 
 

Od wersji SOLIDWORKS 2018, w ramach subskrypcji już od pakietu Standard dostępny jest darmowy program CAM. Jeśli chciałbyś, sprawdzić czy to, co stworzyłeś w CAD uda się wyprodukować, bez konieczności podzlecania firmowym zewnętrznym, warto abyś rozważył wdrożenie tego bezpłatnego dodatku w swoim przedsiębiorstwie.

Oprogramowanie CAM to część procesu cięcia zautomatyzowanego

Intensywny rozwój informatyczny i technologiczny doprowadził nas do momentu, w którym projektowanie oraz wytwarzanie produktów możliwe jest nawet we własnym domu i naturalnym stało się, że sam program CAD jest niewystarczający.

Czy SOLIDWORKS CAM Standard jest na pewno dla mnie?

Popularnym modelem pracy jest wytwarzanie nieskomplikowanych elementów w siedzibie, a zlecanie jedynie tych bardziej rozbudowanych projektów, które wymagają większej wiedzy technologicznej. Poza doświadczeniem technologa, niezbędne jest w takim przypadku także posiadanie softu do przygotowania strategii obróbki- programu CAM. W przypadku firm o profilu produkcyjnym inwestycja w zaawansowane platformy CAD/CAM oraz wdrożenie i utrzymanie go, wydaje się być rzeczą naturalną. A co w przypadku przedsiębiorstw, także o innym profilu działalności, w których potrzeba wytwarzania może pojawiać się okazjonalnie i odgraniczać do 2,5 osi? W takiej sytuacji inwestycja w rozbudowane systemy projektowania obróbki CNC oraz często skomplikowane i czasochłonne szkolenie pracowników z ich obsługi, nie wydaje się być rozwiązaniem rozsądnym.

Z pomocą przychodzi wspomniany darmowy SOLIDWORKS CAM, dostępny dla każdego użytkownika SOLIDWORKS CAD 3D na aktywnej subskrypcji. Głównym celem twórców programu było stworzenie narzędzia na tyle intuicyjnego, aby po krótkim przeszkoleniu, mogli korzystać z niego nawet użytkownicy z minimalnym stażem pracy.

Czego mogę się obawiać posiadając odrębne systemy CAD oraz CAM?

Zastanówmy się jakie trudności niesie za sobą posiadanie niezintegrowanego środowiska CAD oraz CAM. W przypadku stosowania dwóch odrębnych obiegów praca opiera się na sekwencyjnym przekazywaniu danych projektowych. Każdorazowa wymiana plików jest związana z dodatkowym czasem oraz kosztami. Po akceptacji dokumentacji do produkcji, musi nastąpić zaimportowanie oraz konwersja danych do pliku, za pomocą którego możliwe będzie zaprogramowanie ścieżek narzędzi w procesie obróbki mechanicznej. Często na tym etapie mogą pojawiać się niedociągnięcia geometrii i kosztu materiałów, które należy zgłosić do korekty konstruktorowi. Wtedy cały proces konwersji zostaje powtarzany. Zdarza się, że takie problemy zostają wykryte dopiero momencie rozpoczęcia produkcji, generując zbyteczne, kosztowne przeróbki, a kolejne iteracje mogą przekładać się na ostateczną dokładność produktu.

Brak integracji przedłuża proces produkcyjny niemal w każdym etapie, co może finalnie wpływać na opóźnienia w realizacji projektu.

„Czas to pieniądz”, a zmarnowanie czasu przyczynia się do zwiększenia kosztów produkcyjnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu zysku. Dodatkowo taki model pracy tworzy bariery komunikacyjne pomiędzy zespołami i przyczynia się do powstawania hermetycznych grup w ramach organizacji.

Co zapewni mi zintegrowane środowisko CAD/CAM?

Jak to odbywa się w ramach systemu SOLIDWORKS CAM wraz z CAD? Po zamodelowaniu odpowiedniego elementu w programie CAD, wystarczy przejść do kolejnej zakładki, ciągle pozostając w tym samym oknie dialogowym SOLIDWORKS. Dzięki takiemu ujednoliceniu środowiska następuje ułatwienie komunikacji pomiędzy działem konstrukcji, a produkcją. Pracę w tym samym programie porównać można do rozmowy w jednym języku. Dzięki pracy w tej samej aplikacji, konstruktorzy i technolodzy mogą na bieżąco wprowadzać zmiany bez zagrożenia utraty dokładności danych, w optymalnie krótkim czasie. Dodatkowo mniej systemów, to zawsze niższe koszty utrzymania.

Darmowy program CAM w ramach subskrypcji SOLIDWORKS w liczbach:

  • skrócenie czasu projektowania obróbki o 50%
  • redukcja czasu cykli o 80%
  • zwiększenie produkcji o 400%
  • zwiększenie żywotności narzędzia o 500%

Dzięki wykorzystaniu obróbki opartej na własnościach, obrabiane cechy elementu są automatycznie rozpoznawane, co przekłada się na eliminację powtarzania zadań programowania. Wszystkie opracowane dla typowych własności strategie obróbkowe w SOLIDWORKS CAM mogą zostać zapisane, aby móc je wykorzystać w przyszłości jako bazę wiedzy dla ułatwienia programowania. Opracowana technologia jest asocjatywna z modelem części i aktualizuje się automatycznie w przypadku zmiany projektu. Najprościej mówiąc- programowanie staje się zautomatyzowane, a program raz napisany może być wykorzystany na różnych maszynach, bez konieczności wielokrotnego przepisywania . Dodatkowo „ręczne” pisanie G- kodu na panelu maszyny powoduje kosztowne przestoje w jej pracy.

Finalnym założeniem integracji środowiska SOLIDWORKS CAD/CAM jest wdrożenie podejścia opartego na współpracy, które ma zapewnić poprawę komunikacji i jakości, a dodatkowo pozwolić na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Autor:

Sylwia  DROŹDZIEL

Specjalistka ds. Obsługi Klienta

,

zapisz się na newsletter

    Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

    30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

    Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej