aktualności

Jak wejść w chmurę z SOLIDWORKS?

Chmura czy projektowanie w chmurze to pojęcia często pojawiające się w nagłówkach artykułów, kampanii marketingowych. Pytanie brzmi czy już warto rozważyć migrację środowiska CAD 3D jakim jest SOLIDWORKS do chmury?

Chmura czy projektowanie w chmurze to pojęcia często pojawiające się w nagłówkach artykułów, kampanii marketingowych. Pytanie brzmi czy już warto rozważyć migrację środowiska CAD 3D jakim jest SOLIDWORKS do chmury? Otóż jeżeli myślisz, że już dzisiaj możesz projektować w „chmurze” jak w SOLIDWORKS, to nie mam dobrych wieści. Obecna technologia jeszcze nie dostarcza tak szerokich funkcjonalności jak stary dobry SOLIDWORKS instalowany na komputerze. Owszem są programy, które pozwalają na modelowanie 3D, jednak ich funkcjonalność nie jest jeszcze na tyle kompleksowa, aby zastąpić SOLIDWORKS. Innym tematem jest zarządzenie dokumentacją w chmurze. Tu z pomocą przychodzi Platforma 3DEXPERIENCE. Przyznam, że sam miałem dużo oporów. Produkt poznałem w 2014 roku kiedy to rozwiązanie zaczęło być dystrybuowane.

Rysunek : Szkolenie z platformy 3DExperience w 2014 w siedzibie Dassault Systemes w Krakowie

Nie było łatwo. Nowa technologia, która jeszcze nie pozbyła się chorób wieku dziecięcego wymagała sporego dopracowania. W jednym miejscu było zgormadzonych masę aplikacji (w tym programy do projektowania 3D jak SOLIDWORKS Mechanical Conceptual), z których niełatwo było korzystać. Natomiast przez ostatnie lata programiści, inżynierowie nie próżnowali. Sama platforma pomimo zachowania swojego pierwotnego przeznaczenia zupełnie się zmieniła. Aplikacje zostały zdefiniowane na nowo, a do tego zamiast pakietów (znanych z dotychczasowych rozwiązań) wprowadzono pojęcie ról, które określają dostęp do konkretnych produktów. Żeby zrozumieć na czym polega dostęp do programu poprzez rolę odniosę się do motoryzacji. Mianowicie role są czymś w rodzaju wyposażenia w samochodzie. Wybierając konkretny model samochodu możesz go odpowiednio doposażyć, podobnie jest z platformą, w standardzie dostajesz podstawowe funkcje, jednak kupując kolejne role masz dostęp do nowych rozwiązań. Pierwszą, absolutnie podstawową rolą pozwalającą na dostęp do rozwiązania 3DEXPERIENCE jest rola o nazwie 3DSwymer (Collaborative Business Innovator) (CBI). Mimo tego, że jest to minimalna funkcjonalność całego rozwiązania to już dostarcza bardzo ciekawą funkcjonalność i o tym właśnie będę pisał w tym artykule.

3DEXPERIENCE – początek

Rola 3DSwymer (Collaborative Business Innovator) pozwoli Ci na korzystanie z platformy 3DEXPERIENCE, współpracę z zespołem, dodawanie plików czy udostępnianie modeli, ale po kolei… W tym artykule skupie się na głównych funkcjonalnościach, które osobiście uważam za najważniejsze. Do końcu artykułu dodałem odnośnik do innych publikacji w których są wyjaśnione stricte techniczne kwestie jak np.: logowanie do platformy. Zatem na co pozwala rola 3DSwymer (Collaborative Business Innovator)?

1. Dysk na dane

Zamiast trzymać dane tylko lokalnie na dysku możesz również synchronizować je z platformą 3DEXPERIENCE. Działanie jest bardzo zbliżone do korzystania z innych dysków chmurowych jak Dropbox czy Onedrive, wystarczy dodać dokumenty do odpowiedniego katalogu i już. Wszystko ładnie się synchronizuje. Usługa ta nazywa się 3DDrive.

Rysunek : 3DDrive

W porównaniu do standardowych dysków w chmurze, 3DDrive przystosowany jest do przechowania plików SOLIDWORKS, dzięki czemu możesz otworzyć pliki bezpośrednio w SOLIDWORKS z poziomu przeglądarki, pliki są wersjonowanie, możesz komentować poszczególne pliki, a także udostępniać dokumentację innym użytkownikom (nawet z poza organizacji).

Przechowując swoje projekty na platformie 3DEXPEREIENCE będziesz mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca (pod warunkiem, że masz Internet), a także z dowolnego urządzenia, co więcej możesz je również otworzyć w przeglądarce internetowej. Tu z pomocą przychodzi aplikacji 3DPlay.

Rysunek : Aplikacja 3DPlay

Narzędzie 3DPlay pozwala nie tylko na podgląd modelu 3D, ale także weryfikację jego właściwości czy pomiar poszczególnych krawędzi. W zależności od przydzielonych uprawnień, możesz udostępnić model innym użytkownikom czy pobrać model na dysk lokalny. Można śmiało powiedzieć, że aplikacja 3DPlay jest odpowiednikiem aplikacji eDrawings z tym, że jest przystosowana do pracy w chmurze, a więc nie wymaga instalowania programu na komputerze.

Przechowując dane na platformie 3DEXPERIENCE Twoje dokumenty będą bezpieczne, w przypadku awarii komputera czy serwera, nadal będziesz mieć dostęp do danych po zalogowaniu na nowym urządzeniu. Udostępniając swoje pliki projektowe kooperantom lub klientom możesz posługiwać się formatem neutralnym Parasolid nie udostępniając swojego know how a dzięki 3DPlay na Platformie Twoi klienci i kooperanci będą mogli przeglądać dane jako modele 3D bez instalowania aplikacji na swoim komputerze.

Podsumowując tą sekcje, przechowując projekty w chmurze:

 • Twoje pliki są bezpieczne,
 • Masz dostęp do danych z dowolnego urządzenia (w tym mobilnego),
 • Możesz zarządzać plikami SOLIDWORKS (wersjonowanie, komentarze, uwagi),
 • Podgląd dokumentacji w przeglądarce internetowej,
 • Pracujesz tak jak do tej pory, a masz dostęp do dodatkowych funkcjonalności,

2. Współpraca i komunikacja w zespole

Poza przechowywaniem danych masz możliwość koordynowania działań i współpracy ze swoim zespołem. Przyznam, że gdy pierwszy raz zobaczyłem jak wygląda komunikacja w platformie, pomyślałem, kurczę, ktoś tu chce mnie do Facebooka dla inżynierów przekonać, jednak znów, po latach modyfikacji Dashboard oraz 3DSwym bo tak nazywają się te aplikacje, zostały bardzo fajnie dopracowane i na dzień dzisiejszy umożliwiają publikowanie treści w ramach swojej organizacji i poza nią.

Rysunek : Dashboard 3DEXPERIENCE

Gdy zalogujesz się do platformy, masz dostęp do pulpitów nawigacyjnych, gdzie masz podgląd do istotnych informacji. Co jest ważne, to Ty decydujesz jakie dane są wyświetlane jak np.: konwersacje, pliki zgromadzone w 3DDrvie, informacje RSS ze stron internetowych czy podgląd dokumentacji. Wszystkie te okna są w bardzo łatwy sposób edytowalne i dostosowywalne do wymagań użytkownika na zasadzie „chwyć i upuść”.

Podsumowanie

Wejście w zarządzanie dokumentacją wymaga przede wszystkim zmiany mentalnej. Pozbycie się przekonania, że nasze dane mogą być gdzieś udostępnione bez naszej wiedzy – otóż tak się nie stanie. Prędzej ktoś wykradnie dokumentacje z Twojej firmy, niż dostanie się do platformy 3DEXPERIENCE bez Twojej wiedzy. Wdrożenie rozwiązań chmurowych wymaga również zmiany podejścia do zmiany w zarządzaniu dokumentacją, nowe technologie udostępniają narzędzia do współdzielenie informacji bez względu na wykorzystywane urządzenie czy system operacyjny. Twoim zadaniem jest otwarcie się na nowe możliwości i zweryfikowania jak możesz wykorzystać te narzędzia w swojej firmie.

Nie ma co ukrywać, programy „on-premises” przestają być rozwijane, cały nacisk jest kładziony na rozwój rozwiązań chmurowych i to tu należy się spodziewać rewolucji w projektowaniu oraz zarządzaniu dokumentacją.

Ten artykuł stanowi wstęp do kolejnych publikacji. Chcę w ludzkim tonie przedstawiać Ci możliwości platformy 3DEXPERIENCE bez narzutu marketingowego. Będę wyjaśniał jak podejść do wdrożenia, omawiał poszczególne role i funkcjonalności. Zapraszam do kolejnej lektury!

AUTOR:

Krzysztof BARAN

Manager ds. Rozwoju

Przydatne linki:

 1. Platforma 3DEXPERIENCE – Podstawowa rola i tworzenie dostępu: https://solidmania.com/platfroma-3dexperience-podstawowa-rola-i-tworzenie-dostepu/
 2. Co to jest 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS? https://solidmania.com/co-to-jest-3dexperience-solidworks/
 3. Platforma 3DEXPERIENCE – Tworzenie pulpitu nawigacyjnego | Dashboard https://solidmania.com/platforma-3dexperience-tworzenie-pulpitu-nawigacyjnego-dashboard/
 4. Webinar: Platforma 3DEXPERIENCE – Projektowanie w chmurze czyli rozwiązania xDesign i xShape: https://solidmania.com/webinar-platforma-3dexperience-projektowanie-w-chmurze-czyli-rozwiazania-xdesign-i-xshape/

,

zapisz się na newsletter

  Jesteś zainteresowany rozwiązaniem SOLIDWORKS?

  30 dni testów oprogramowania bez zobowiązań - sprawdź już teraz!

  Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej