FAQ Baza Wiedzy SOLIDWORKS CAD

Pytania, tutoriale, odpowiedzi, porady, podpowiedzi dla programu SOLIDWORKS CAD.

Czym różni się SOLIDWORKS od AutoCAD?

SOLIDWORKS i AutoCAD to aplikacje wykorzystywane przy projektowaniu elementów mechanicznych. Stanowią jednak zupełnie osobne narzędzia oparte na innych systemach pracy. O ile SOLIDWORKS jest dedykowany mechanice, to AutoCAD jest narzędziem bardziej „ogólnym”, wykorzystywanym również w innych branżach takich jak np. architektura.

Dodatkowo AutoCAD – mimo, iż posiada podstawowe narzędzia do modelowania przestrzennego – wykorzystywany jest przede wszystkim do szkiców 2D (w dowolnej branży), podczas gdy SOLIDWORKS jest narzędziem do tworzenia parametrycznych modeli 3D w szeroko pojętej branży mechanicznej. Dodatkowo przewagą SOLIDWORKS są m.in. historia operacji i łatwość edycji parametrów modelu, tworzenie złożeń i wiązań, automatyczne tworzenie list materiałowych, narzędzia symulacji, analiza błędów modelu czy narzędzie CAM. Program posiada też możliwość automatycznego tworzenia rysunków 2D w oparciu o model i zapisywaniu ich do formatów wykorzystywanych przez AutoCAD: DWG oraz DXF.

Dla Klientów ważnym czynnikiem może być też licencjonowanie: SOLIDWORKS, w przeciwieństwie do produktu firmy Autodesk, jest dostępny w licencji wieczystej. Mimo, iż zalecane i korzystne jest posiadanie aktywnej subskrypcji (zobacz dlaczego), to jednak w przypadku jej braku licencja nadal będzie działała.

Najważniejsze różnice prezentuje poniższa tabela:

SOLIDWORKS

AutoCAD

Zaawansowane modelowanie parametryczne 3D

Modelowanie 3D

Narzędzia szkicowania

Zaawansowane narzędzia szkicowania

Subskrypcja i licencje wieczyste

Tylko licencje czasowe (subskrypcja)

Możliwość przeprowadzenia symulacji

Brak narzędzi do symulacji

Wykorzystywany głównie w branży mechanicznej

Wykorzystywany głównie w architekturze i budownictwie

Zintegrowane narzędzia CAM

Brak narzędzi CAM

Zobacz więcej:

Czy ten artykuł był pomocny?
0 out Of 5 Stars
5 Stars 0%
4 Stars 0%
3 Stars 0%
2 Stars 0%
1 Stars 0%
Jak możemy poprawić ten wpis?
Please submit the reason for your vote so that we can improve the article.

Strona solidexpert.com zbiera dane użytkownika, personalizuje działania marketingowe z pomocą internetowych plików Cookies. Dowiedz się więcej